Технологията на 3D принтера започна да играе много важна роля в ежедневието на хората от двадесет и първи век. Понастоящем в интернет съществува голямо разнообразие от принтери, които са предварително сглобени и готови за работа веднага след като ги разопаковате от кутията.
Разбира се преди да предприемете каквито и да било действия е важно да се снабдите с материал. Важно е също да не се забравя, че не всички 3D принтери могат да използват едни и същи нишки за изграждане, така че е препоръчително да бъдете запознати с инструкциите предварително.
Триизмерната машина е едно чудесно и революционно изобретение, допринасящо продуктивност благодарение на своите множество предимства. То позволява на потребителя да отпечата почти всички от което той би могъл да се нуждае или изобщо представи.
Въпреки това обаче устройствата са доста скъпи. Естествено може да си закупите и евтин вариант, но възможностите му не се доближават изобщо до традиционните и следователно очакванията ви може да не бъдат оправдани напълно.
Ето защо някои хора преминават към друг алтернативен вариант в който те сами си изграждат своята триизмерно принтираща машина. Докато едни се страхуват за други това е доста интересно занимание.
Въз основа на нашето изследване стигаме до заключението, че общността на 3D печата е пълна с много ентусиазирани хора, наричащи се – DIY’ers. Те са очаровани от начина по който могат да създадат своят принтер почти от нищото.
Какво е 3D принтер ?
За незапознатото око технологията изглежда като от друга вселена. Истината всъщност е, че машината се използва за преобразуването на 3D дизайни в реални обекти. Дизайните се изготвят съответно от специализиран софтуер и програма, която се използва пряко от специалисти.
За да постигне желание резултат, принтера за разлика от обикновените, които всеки притежава у дома използва не мастило, а течна пластмаса и други разновидни материали. Преди да започне самия процес на принтиране и изграждане на обекта този материал се втвърдява.
По принцип иновацията е доста скъпа и е възможно да притежава цена, надвишаваща дори 1000-2000 лева. Преди време достъпа до тях бе ограничен, но за щастие с днешното развитие на технологичният процес е възможно широката публика да се наслади на възможностите, които може да получи от изобретението.
Как точно се изграждат обектите ?
Има множество концепции, които могат да отговорят на този въпрос, но за да добиете повече представа е препоръчително да разделите 3D модела на две. По този начин ще можете да наблюдавате точно как се осъществява самото изграждане и в края на процеса, когато съедините продукта ще получите напълно използваем триизмерен обект.
Ако това не ви е ясно, нека проверим един от най-често използваните процеси – стереолитографията. При него принтерът произвежда тънък слой смола и рисува фин прав участък на желания продукт посредством лазерен лъч.
Този лазер от своя страна е доста важен, тъй като втвърдява шаблона, който е нарисуван и го залепва за следващия слой смола и така процесът се повтаря слой по слой. Това продължава, докато не се завърши и последният детайл.
Това не е единственият наличен модел за принтиране. Съществуват и множество други при които дори се използват различни материали, като прах или метали или дори течен пластмасов материал. Той от своя страна се втвърдява при напускането от принтера, но концепцията за слоевете постоянно се прилага.
Също така е важно да упоменем, че продуктите за 3D печат обикновено се измерват, както в сантиметри, така и в метри в зависимост от производителността на машината. Друга характеристика, която е доста пренебрегвана е, че за да работите правилно с такъв тип принтер трябва да бъдете снабдени с голямо количество търпение. За да добиете по ясна представа представете си какво би било за вас, ако ви отнеме няколко часа да изградите обект, който е само 100 грама.
Видове принтери и приложение
Няма един тип принтер който да бъде по-добър или по-функционален от друг. Всички те притежават свои предимства и недостатъци. Различните технологии се допълват и всяка от тях поставя нещо различно на маста със възможности. Именно поради тази причина те се класифицират на няколко различни вида, според метода им на работа и материал:
- Екструзия ( използващи FDM технологията)
- Смола ( използващи фотополимеризация)
- Прах
- Всички останали
Заедно с това е важно да уточним, че те са напълно приложими във всички познати сектори. Като цяло 3д принтерите допринасят изключителен много за индустриалните продукти, произвеждайки бързи прототипи. Освен това чрез тях изграждането на медицински протези започна да изглежда съвсем лесно и достъпно за един от най-важните сектори за човека.
В уюта на дома ви тези технологични гиганти могат да ви помогнат с изграждането на собствени орнаменти и фигури на любими герои, които след това да оцветите и да поставите като украшение. Това което кара хората да заобичат тази машина е именно нейният бърз процес на производство и малкото умения, необходими за направата на продукти.
Възможно ли е да си направим 3D принтер у дома ?
Смело можем да заявим, че отговорът на този въпрос е обезателно – Да. Всеки ръчно изграден принтер трябва да следва примерен модел по който да бъде сглобен правилно. Перфектен пример за това може да бъде – RepRap.
С други думи той е по познат, като самовъзпроизвеждащият се 3D принтер. Голяма част от най-добрите триизмерни машини днес са създадени по един или друг начин, благодарение на него.
В интернет пространството можете да откриете безброй примери за това как точно да изградите свой собствен 3д принтер от нулата. Затова ние целим да ви предоставим някои от по-съществените стъпки с които ще можем да ви предадем цялостно разбиране какво да очаквате, ако все пак наистина решите да го изградите самостоятелно.
Първата стъпка е да намерите и закупите, така наречения DIY комплект или буквално преведено ‚‘‘ направи си сам ‚‘‘. Тези комплекти обикновено съдържат повечето части, необходими за сглобяването на принтера. По този начин ще спестите време и нерви, тъй като няма да бъде нужно да ги търсите всички поотделно. В зависимост от това комплектите ги разделяме на два вида.
Комплект от нулата
Това самостоятелно съоръжение е за тези, които предпочитат предизвикателството и искат да строят нещо от нулата или с други думи по метода на – RepRap. Освен някои съществени предимства този подход притежава и недостатъци.
На теория може да ви спести малко пари и тъй като ще го изграждате от нищото ще знаете местоположението на всяка гайка и болт в него до момента в който ще можете да го използвате успешно за отпечатването на първия обект.
Главен недостатък обаче тук е времето. Буквално ще ви отнеме много часове, за да се справите с всички стотици болтове, колани, гайки и много други компоненти. В крайна сметка все още трябва да изберете и закупите или изградите контролен борд, но това зависи от нивото на вашите умения.
Стандартен комплект
Този комплект е добър, ако разбира се искате да спестите малко пари и най-вече време, което да не обвързвате с тревогите описани в първият тип комплект. Много производители продават стандартният пакет с включени инструкции за лесно сглобяване.
В голям процент от случаите няма да бъде толкова лесно, колкото сглобяването на някоя мебел и поради това вие трябва да сте механично подготвени с поне малко знания относно геометрията, за да може да се справите подобаващо. Също така е важно да споменем, че някои части от комплекта ще трябва да бъдат закупени отделно.
Ход на работа
След като всичко е уточнено и закупено следващата стъпка е да определите дизайна на вашият 3D принтер. Според нашето скромно мнение, повечето ръчно изработени триизмерни машини нямат много спиращи дъха и футуристични дизайни в сравнение с някои от най-популярните марки на света. Като цяло това е въпрос на личен вкус, но въпреки това за някои хора външният облик не е от значение и често остават доволни от това което имат.
След като сте получили вашият комплект и изберете дизайна си, можете да продължите с най-завладяващата и отнемаща време част. Това съответно е самото сглобяване на всички компоненти. Бъдете подготвени за безсънни нощи и много забавление. Важно е обаче никога да не се отказвате, тъй като крайният резултат определено ще си заслужава.
Когато хардуерната част на 3D принтера е завършена, вие също не трябва да забравяте да добавите и софтуерен компонент към нея. Той е най-важният, защото без него машината не може да функционира.
По същество отговаря за следните неща – позволява да преглеждате и променяте 3D графичните обекти, както и да преобразувате изображенията в инструкции, които машината да може да разбере. След като всичко това е завършено настъпва желаният момент в който можете официално да заявите ще сте изградили своя собствена машина и да започнете да принтирате своите продукти.
Заслужава ли си ?
Имайки в предвид как се развива технологичният бранш всеки в даден етап от живота си ще притежава такава машина. Но всичко опира до личен избор. Като цяло можете да си закупите, както напълно сглобен 3D принтер, така и такъв на части, който да сглобите.
Погледнато от друга перспектива купуването на нов е много по-разумният и безопасен метод. Главната причина за това е, защото в крайна сметка не всички са толкова сръчни, за да успеят да изградят свой собствен. Ако обичате предизвикателствата обаче, то ръчната изработка ще бъде идеална за вас.