Какво представлява технологията FDM ?
FDM – Fused Deposition Modeling
FDM е една от най-популярните технологии за 3D принтиране. FDM технологията изгражда обектите слой по слой отдолу нагоре, чрез затопляне и извличане на пластмасови влакна от екструдер. Преди да започне процесът на 3D принтиране, специален софтуер изрязва CAD модела на слоеве, които след това се изграждат физически с размери между 0.05 мм и 0.35 мм.
След това пластмасата се затопля и бива нанасяна от екструдера по координати X и Y. При необходимост 3D принтерът може да добави по време на процеса и поддържащ материал, който да направи възможно изграждането на обекта. Когато принтирането приключи, поддържащият материал бива отстранен.
Предимства и материали.
Технологията FDM е предпочитана поради топлинната и механична устойчивост на създадените продукти и относително лесната работа с нея. Тя позволява да се създават елементи с термопластични качества на производствено ниво, притежаващи перфектни механични, топлинни и химични качества, които могат след това да се използват за други инженерни и производствени дейности.
Не на последно място: тя е сочена за екологична и устойчива практика. Най разпростаранението материали с които работи технологията са ABS, PLA, Nylon, които са подходящи както за прототипи, така и за крайни продукти. Най-широко използваният материал при тази технология за печат е ABS.
FDM се използва в широк спектър от браншове и дейности, включително от някои от най-големите производители на автомобили в света, от авиационната индустрия, архитектурата, както и в производството на малки серии крайни продукти в множество сектори. Особено подходяща е за изработката на резервни части, при които най-често са необходими малки или единични бройки в кратки срокове.
Какво представлява технологията LCD ?
LCD технологията работи с матрица, чрез които фотополимерният слой е осветен от светодиоди и втърдява слои по слой смолата. Това е вид стереолитография. При LCD печат източникът на светлина е система, при която светлината от светодиодите преминава през течнокристална матрица, подобна на тази, използвана в дисплея на смартфон или таблет.
LCD технология
По този начин технологията за печат на LCD е като цяло подобна на технологията за печат на DLP, като единствената разлика е, че в случая с LCD, светещият поток е затъмнен от дисплея, а при DLP – той се отхвърля от много микромикроогледала.
LCD печатът ви позволява да ускорите печатането с голяма площ от слоевете, тъй като целият слой от фотополимера е осветен едновременно. Основно предимство спрямо всички останали технологии като DLP и SLA е най-добрата цена на принтера и лесната му поддръжка.
Типичен представител на 3D принтери с LCD технология е Liquid Crystal Precision 1.5
Какво представлява технологията Polijet ?
PolyJet е технология за 3D печат, базирана на втвърдяване на слой върху слой от течен фотополимерен материал под въздействието на ултравиолетовото лъчение. Използва се ot Stratasys Objet 3D принтери .
Предимства:
- високо качество на повърхността
- точност
- скорост на изграждане
- поддръжка за миене и др.
Принципът на изграждане на продукти, използващи технологията PolyJet
Свойства на готовите продукти
Обектите, отглеждани с помощта на технологията PolyJet, имат различни свойства – в зависимост от използвания материал. Материалите се различават по механични, топлинни, електрически и химични характеристики.
Изградете точност
Технологията PolyJet осигурява висока точност на сглобяване от 0,02-0,085 мм за обекти с размер до 50 мм. За обекти над 50 mm точността на конструкцията варира от 0,1 до 0,2 mm. Точността на печат зависи от геометрията на модела, параметрите на неговата конструкция и ориентация, както и от използвания материал.
Налични цветове на материалите
В линията на материалите FullCure, използвани за печат с помощта на технологията PolyJet, можете да изберете твърди, гъвкави, полупрозрачни и прозрачни материали, както и биосъвместими материали, които имат съответните сертификати.
Какво представлява Лазерно синтероване SLS ?
SLS (Selective Laser Sintering) или лазерно синтероване е технология за 3D принтиране, при която оформянето на крайните триизмерни продукти се извършва чрез лазер, който манипулира специална пудра.
Подобно на други технологии за 3D печат, при SLS също се използва компютърен (CAD) модел, на база на който се изработва реален предмет. Това става чрез своеобразна полимерна пудра, която се нанася на тънки слоеве (от порядъка на 0.08 мм).
След нанасянето на всеки слой, лазерен лъч преминава през пудрата и я втвърдява, следвайки предварително зададения модел. След това се нанася следващият слой и процесът се повтаря.
Материали: Поради естеството на SLS технологията, при нея могат да се използват голямо разнообразие от материали, включително polycarbonate, acrylic-styrene и nylon, но също и керамика, стъкло и дори алуминий или сребро.
Технологията се използва активно в редица индустрии като автомобилната, авиационната, медицинската, както и други области на производството. Тя е подходяща също за дейности като боядисване и шлифоване, както и за създаването на артистични и други модели, изискващи нанасяне на цветове в процеса на принтиране.