Когато гледате някой филм за пръв път, вероятно единствено искате да бъдете завладени и пометени от сюжета на самото приключение. Но на по-късен етап започвате да осъзнавате как снимките от различните сцени се развихрят в ума ви и предприемате различни размишления над това от друга гледна точка.
Може би мислите за оръжията, различните предмети интегрирани в историята, анимираните фигури, невижданите превозни средства или скандалните костюми. И освен това може би се чудите как е възможно да са го направили да изглежда толкова реално и детайлно. Отговорът на този въпрос се крие в триизмерното моделиране.
3D печата се използва от майсторите на киноиндустрията вече повече от десетилетия. През последните няколко години обаче индустрията отчете бързо разрастване. Това се дължи именно на тази иновативност. Триизмерният печат и до ден днешен продължава да предлага по-добра разделителна способност, по-бързо време за производство и разнообразие от налични материали, използващи се за създаването на даден филм.
Възможно е понякога дори екипите на филмовата продукция да търсят специалисти извън студиото, за да получат правилните набори от умения и съответно да произведат нещата от които се нуждаят. 3д технологията се използва предимно за оптимизация на всички процеси, като по този начин тя гарантира пълно овладяване на всеки един аспект и детайл, допринасящ за живописните картини.
Приложението на 3D софтуера
С нарастването на специалните ефекти в киносалоните след 90-те години, използването на 3д софтуер в тях започна да става все по-често срещано явление. Всички вече започнаха да свикват с така наречената CGI – Компютърно генерирани изображения, че дори и филмовите екипи вече използват за работа различни софтуери. Сред тях можете да откриете инструментите за 3D моделирането.
Те се превръщат в съществено значение, тъй като благодарение на тях се изработват впечатляващи дизайни, атмосфери, вселени и дори облика на някои филмови герои. Освен софтуер за 3D моделиране, е напълно възможно да се приложи и 3D печат в процеса на създаване на филма. Техниките като 3D сканирането, 3D дизайнът и 3D печатът започнаха да заемат все повече място в киното.
Защо е от значение за киното ?
За известно време режисьорите изоставиха реалните обекти и започнаха да се фокусират изцяло върху – CGI метода, тъй като това беше най-евтиният начин за създаване на необикновени и вълнуващи сцени. Сега обаче настъпи обрат и специалистите започнаха да забелязват, че най-добрият начин за създаване на реалистичен филм е само и единствено, когато се смесят реалните обекти със CGI.
Това е така, защото използването на реални принадлежности, допринася за постигане на оптимален резултат на екрана. Филмите са все по-скъпи, студията и инвеститорите са все по-взискателни и всъщност те настояват да се използват възможно най-евтините техники. И какъв е най-ефикасният начин да се създадат по поръчка обекти с ниска цена може би се питате ?
Естествено, че триизмерното моделиране, защото самите материали необходими за изграждането на обектите са значително по-евтини от всеки друг материал. Освен тях производителите на реквизит, режисьорите и дизайнерите на костюми се възползват максимално от качествата на технологията.
Как се изграждат 3D моделите ?
Създаването на моделите включва познаване на различните начини за направата им. Те са обикновено два вида – ръчно и автоматично. Най-фрапиращите са по принцип ръчната форма, тъй като тя включва много повече познания в различни области от страна на създателят, като :
- Пластични изкуства
- Скулптиране
- Рисуване
Програмите и софтуера, които прилагат 3д моделите, позволяват за създаването, редактирането и модифицирането на триизмерни обекти. Тези програми от своя страна обикновено имат функции с основни многоъгълни обекти, като – сфери, триъгълници, квадрати и други.
По този начин те помагат доста на потребителят да моделира желаният от него обект. Друга впечатляваща способност с която са снабдени е, че разполагат с инструменти за генериране на светлинни ефекти, текстуриране, анимация и прозрачни фолиа.
Приложение в някои от най-известните филми
Техниките на 3D сканирането и 3D принтирането е възможно да се срещнат в редица филми, които са станали тотален хит. Типичен пример за това може да дадем с филма – Jurassic World. Дизайнерите са използвали сканиране върху оригинални кости и вкаменелости, като по този начин са успели да създадат модели на динозаври, доближаващи се до реалността.
Това съществено е улеснило работният им процес, тъй като след изработването на първоначалния прототип е било нужно да изготвят няколко модификации на своите триизмерни файлове, за да създадат голямо разнообразие от тези митични създания. Това в крайна сметка им помага доста, защото филма печели множество награди и е масово харесват от киноманите.
Всеки почитател на иновативната технология със сигурност знае кой е Джейсън Лопес. В последният си проект свързан с – Iron Man 2, разработва действителни предмети, които героят да носи на снимачната площадка. Същевременно с това е искал и да избегне различните странични процеси, които евентуално биха загубили доста време и средства за филма.
Ето защо той започва да работи все повече и вече с технологии, като 3д печат за създаването на конкретни обекти. Без да губи никакво време, успява да създаде изключително реалистичен костюм, който да пасва идеално на главният актьор. Това е още едно доказателство, че триизмерните реквизити са много по-добро решение за получаването на истински обекти на екрана от колкото CGI.
Всеки от вас със сигурност е гледал някога сагата ‚‘‘ Star Wars : The Force Awakens ‘’. Емблематичните герои, които са и едни от най-запомнящите са отлично подготвените ‚‘‘ Stormtroopers ’’ и малкият и симпатичен ‚‘‘ C3PO ’’.
За ваша изненада те отново са изготвени с помощта на триизмерното моделиране. Очевидно е било необходимо време, за да се създадат всички тези аксесоари. Но с помощта на 3D технологията филмовите реквизити са се изготвели с точност и бързина.
Възможности и преимущества
Липсата на ограничения при създаването на елементи е най-голямото предимство на 3д печата. Обикновено единствените съществуващи ограничения са поставени от въображението на самите създатели.
Изобретяването на сложни костюми и футуристични устройства, които да се използват от героите, никога не е било толкова лесно и бързо. Благодарение на технологията обаче, специалистите могат да приспособят костюма към героя и след това бързо да създадат един за неговия каскадьор двойник.
Освен това с използването на триизмерното моделиране може да се прилагат физически реквизити, които влияят върху възприемането на филма. Въпреки че съвременната анимация и специалните ефекти са на много високо ниво в много случаи все още може да се различи, кое е реално и кое е генерирано от компютър.
Ето защо голям процент от филмовите продуценти ограничават употребата на CGI до минимум и се стремят към практически ефекти. Това е, когато 3д печата идва като начин за създаване на висококачествени персонализирани елементи за кратък период от време.
Честно е да се каже, че триизмерното моделиране трансформира филмовата индустрия по начин, който никоя друга технология не е правила досега. Този ефект не се ограничава само до Холивуд, но и до индийската филмова индустрия известна още под наименованието Боливуд.
Най-увлекателният ефект на тази технология е, че тя може да се използва за проектиране на концепции в рамките на 24 часа. Скоростта, прецизността, ниската цена, мащабуриемостта и фината детайлност са някои от водещите предимства за филмовата индустрия.
Заключение
Триизмерното моделиране във филмите измина дълъг път през последното десетилетие. Имаше време, когато CGI метода беше фактически стандарт за най-различни специални ефекти във филмите. Проблемът на този метод обаче е, че той не винаги изглеждаше достатъчно реален – и то по-добра причина, тъй като във физически смисъл губеше своята реалност.
3д печата от своя страна носи тежест и усещане за заобикалящата ни действителност. Въпреки че все още е считан за специален ефект, безупречните му възможности придават на обектите и сцените изключителен усет за заобикалящият ни свят.
Последователността и относителната бързина в сравнение с ръчното изработване на предмети ще гарантира, че техниката продължава да бъде необходим инструмент в работилницата на реквизитните майстори и директорите на производството за много години напред.