Още от появата на компютърната мишка и графичния потребителски интерфейс (GUI), който бе базиран на парадигмата на Windows, менюта и показалец (WIMP), хората започнаха да питат каква ще бъде следващата стъпка и евентуално какво бъдеще предстои за потребителските интерфейси.
През последните години базираните на мишки (GUI) се оказаха изключително гъвкави, удобни и здрави. Днес обаче най-накрая може да твърдим, че сме свидетели на голямата променя към ‚‘‘ естественият ‘‘ потребителски интерфейс (NUI), не само в лабораторията за изследвания, но и в търговските продукти, насочени към широката потребителска аудитория.
Като цяло, когато става въпрос за интерфейс съществуват основно две широки категории:
- Към първата се отнасят тези устройства, които се базират на директно докосване, като например таблетите
- Втората категория е вълнуваща за всеки, тъй като е базирана на триизмерен пространствен вход. Тя по принцип се среща в някои видове настолни компютърни игри или с други думи често бива наричана триизмерен интерфейс.
Какво представлява триизмерния интерфейс ?
Подобно на много описателни термини от високо равнище в тази област, изненадващо е доста трудно да се даде точно определение на ‚‘‘ 3D потребителския интерфейс ‘‘. Въпреки че повечето практикуващи и изследователи биха отговорили, че на 100 % ще познаят такъв, ако срещнат, заявявайки точно какво представлява е доста сложно.
Според някои специализирани източници се дефинира, че термина означава просто – потребителски интерфейс, който включва 3D взаимодействия. Това просто забавя неизбежното, тъй като сега трябва да определим какво означава триизмерното взаимодействие. Това съответно е взаимодействие между човек-компютър, при което задачите на потребителят се изпълняват директно в 3D пространствен контекст.
Една ключова дума в това определение е ‚‘‘ директно ‘‘. Съществуват някои интерактивни системи, които показват виртуално 3D пространство, но потребителят взаимодейства с него само косвено, като например чрез :
- Манипулиране на 2D джаджи
- Въвеждане на координати
- Избиране на елементи от менюто
Важно е да се запомни обаче, че това не е триизмерен потребителски интерфейс.
Другата ключова идея се намира около така нареченият пространствен контекст. Той може да бъде или физически, или виртуален, или и двете. Един от най-известните видове 3D интерфейси включва физически контекст, който по принцип се използва за въвеждане. Това се извършва, като потребителят предостави вход в съответната система чрез извършване на движения във физическото 3D пространство.
Другият тип 3D UI включва директно взаимодействие във виртуалният пространствен контекст. При този тип потребителят обикновено може да използва традиционните (не-3д) входни устройства или движения точно като входове. Но ако те все пак се трансформират директно в действия във виртуалното пространство може да смятаме, че това представлява 3D взаимодействие. Например това представлява плъзгането на мишката върху триизмерен модел, за да го нарисуваме в определен цвят.
Въпреки че до този етап със сигурност сте доста объркани ние ще се съсредоточим върху първия тип UI, който се основава на 3D пространствено въвеждане. Като цяло двата типа са изключително важни и имат много приложения, тъй като в голяма степен включват различни изследователски проблеми и технологии. И именно поради тази причина наскоро те се популяризираха драстично.
Приложение
Защо е важно да разберете и изучите подобаващо потребителските 3D интерфейси? В продължение на много години основното им приложение беше в системите за виртуална реалност (VR) и добавената реалност (AR).
Тъй като потребителите в тези системи обикновено се изправяха, разхождаха и наслаждаваха на невъзможното те всъщност бяха ограничени в представата си за реалния свят, защото традиционното взаимодействие, основаващо се на мишка и клавиатура, вече беше непрактично.
Тази причина доведе до разработването на системи, използващи пространствено проследяване, за да могат да накарат потребителят да се чувства сякаш са наистина в реалният свят. Както посочихме в началото през последните години се наблюдава огромна тенденция в прилагането на тези системи в игрови конзоли и смартфони.
По този начин, принципите на добрият 3D UI започнаха да бъдат по-важни за разбиране от всякога. И за да ви мотивираме по отношение на тяхното значение ние ще ви представим едни от най-видните представители на тази иновация.
Топ 3D професионални устройства
Технологичната сфера е доста динамична, като през последните няколко години на пазара се появиха устройства, които успяха да завладеят обикновеният потребител. Несъмнено обаче едно устройство успя да озаглави челните позиции, оставяйки своите фенове без дъх. Това съответно са VR очилата.
Към тях спадат доста модели, но въз основа на нашите отзиви можем да твърдим, че съществува един модел, който е най-добрият сред всички и ние ще разгледаме точно него, както и още един представител.
Oculus Quest
Oculus Quest е най-добрата VR джаджа и втората по вид самостоятелна гарнитура на компанията производител. Благодарение на интегрираните сензори и компютърни алгоритми можете да се разхождате в определеното от вас пространство за игра без да се притеснявате от евентуален сблъсък с вашата стена или мебел.
Системата стартира с 50 игри, но бързо разширява репертоара си. Черешката на тортата обаче е способността ѝ за кастинг, която ви позволява да споделите вашето изживяване с други хора чрез смартфон или телевизор.
Сензорните контролери на иновацията все още са сред най-добрите в бизнеса. Те са удобни и леки, което означава, че спазмите по време на игра са рядкост. Освен това джаджата предлага и проследяване на ръцете, така че можете напълно да взаимодействате със заобикалящата ви среда. Тази нейна способност прави устройството невероятно потапящо.
Hi5 – virtual gloves
Както може би подсказва името това устройство представлява виртуални ръкавици. Създадени за улавянето на възможно най-много движения на ръцете, тези ръкавици без пръсти са доста добре оборудвани от колкото можете да си представите. Комбинацията им с виртуални очила правят изживяването просто несравнимо.
Те могат да се похвалят със закъснение от 5 мили секунди, проследяване на пълен пръст с включено бързо калибриране и най-вече мощна обратна връзка, за да ви осигурят по-потопено изживяване. Освен това техният дишащ, екологичен и антибактериален материал ги поддържа сухи и чисти.
Заедно с това те притежават и някои забележителни характеристики :
- Заменяеми батерии
- Хигиеничност
- Пълно и цялостно проследяване на пръстите
- Ниска латентност
- Хаптична обратна връзка
- Съвместимост с HTC Vive и Noitom’s Project Alice
- IMU сензорна технология
Топ 3D професионални системи
Под триизмерни системи ние можем да категоризираме основно три вида технологии :
- 3D дисплеи
- 3D скенери
- 3D проектори
През последните години се наблюдава експлозия в размера, разделителната способност и повсеместността върху дисплеите на пазара. Голяма част от тях вече не се намират само в търговските центрове, но и в конферентните зали и дори домовете на хората. Много от тези дисплеи са пасивни, предоставяйки консервирана информация на зрителите, но все повече и повече от тях стават интерактивни.
Взаимодействието на човека с тези големи дисплеи също се превърна в предизвикателство с тяхното технологично напредване. Традиционната мишка и клавиатура все още работят, но те са трудни за използва в този контекст, защото потребителите искат да се движат пред системата. Сензорните екрани са друга опция, означаваща, че човек трябва да стои на дистанция, ограничавайки количеството на екрана, което може да се види.
По отношение на 3D скенерите и проекторите можем да споменем, че тяхното приложение е в пика си още от самата им поява сред потребителите. Пазарът на 3D скенерите особено представлява разнообразно пространство с богата гама от продукти, които се предлагат във всякакви форми, размери, възможности и най-вече цени.
За да добиете повече представа за тяхното развитие ще ви представим водещият модел скенер изобщо в целият световен пазар. Това е модела – Artec Leo.
Триизмерното устройство е стъпка промяна на пазара за 3D сканиране, тъй като то предлага изключително голяма разделителна способност и напълно безжична функционалност. Artec Leo ефективно премахва лаптопа или компютъра от уравнението, като позволява пълна свобода на сканиране, без проводници, които привързват потребителят към работна станция.
В допълнение към това джаджата подобри своят предшественик с такива функции по отношение на 2.3 mp HDR цветните текстури, конструирайки модели със скорост от 80 кадъра в секунда. Въпреки това обаче инвестицията в този продукт е доста стряскаща, тъй като варира около 40 000 лева. Но все пак тази безумна цена се оправдава от неговите забележителни качества и функционалност.