Дълго време дизайните в строителството започваха от самите основи с химикалка и лист хартия. Сградите бяха проектирани с помощта на традиционните техники. Но с тези чертежи понякога грешките са били откривани за съжаление едва след, като строителството вече е било започнато.
Благодарение на напредъкът в дигиталните технологии тези мъчителни времена са пред своя край и то още от представянето на триизмерното моделиране. Въпреки че тази технология съществува от доста време, тъй като е изработена през 60-те, тя наистина избухва с наближаването на 90-те години и съответно достига невероятни висоти в наши дни. Сега услугите за архитектурно моделиране, помагат на дизайнерите да покажат своите проекти с невероятно въздействие и точност.
Много архитекти все още помнят времената, когато е трябвал да представят своите произведения, използвайки скици или физически модели. Тези методи бяха изпипани и надеждни, но не напълно съвършени. Това е така, защото рисунките никога не могат да предадат общото усещане за дизайна, докато скиците не са достатъчно информативни.
По този начин изграждането на рапорт с клиенти, привличането на нови перспективи и инвеститори или спечелването на строителни търгове беше просто едно голямо предизвикателство. Да не говорим, че и евентуално процеса на коригиране на презентацията отнемаше прекалено много време.
За щастие обаче, дигиталната ера допринесе едно ефективно и елегантно решение на всички тези проблеми, а именно с внедряването на 3D архитектурното моделиране. Тази авангардна технология успя да превърне най-смелите мечти в реалност.
Начален етап
Всъщност триизмерното моделиране се заражда много по-рано от преди 30 години. За да бъдем по-точни, това се случи през 1963 година, когато Иван Съдърланд, компютърен учен от САЩ, изработи програмата, наречена – Sketchpad. Идеята му беше да създаде софтуер, позволяващ на компютъра да ‚‘‘ чете ‘‘ рисунки, които бяха изобразени на екрана с лека писалка.
Sketchpad може да произведе много подобни рисунки, използвайки само един основен чертеж. Освен това, когато потребителят коригира основния чертеж, всички получени чертежи съответно се променят. Това изобретение допринесе на създателят си две престижни награди и днес той се смята за бащата на всички видове програми за CAD, използвани от съвременните 3D Artists.
Разбира се, възможностите на Artist да създават изключителни триизмерни презентации директно зависят от софтуера с който работят. За да разберем как се е стигнало до тези зашеметяващи визуализации на дневен ред, е от съществено значение да разгледаме, как точно се развиват компютърните програми за 3D моделиране през последните няколко десетилетия.
Новите възможности за развитие
Дълги години 3D моделирането се използваше главно за телевизионната индустрия и рекламите. Но с течение на времето технологията се разшири, като значително повлия на много области, включително в това число на архитектурата и дизайна. През 90-те години на миналия век бяха пуснати много програми за триизмерна компютърна графика, които поставят основата на бъдещите големи постижения.
Например първата версия на известният Autodesk 3ds Max, един от лидерите в индустрията на 3D визуализацията днес, излезе на пазара през 1990 година. По това време софтуерът се наричаше 3D Studio DOS.
Последното десетилетие на XX век беше важно поради първите издания на добре познатите инструменти за триизмерно моделиране и изобразяване. Например това са Cinema 4D (1990), Houdini (1996), V-Ray (1997), Blender и Autodesk Maya (1998).
Друго нещо което може да отбележим е NURBS или моделирането на сплайни, които също започнаха да се развиват в този период. Първият им моделатор за персонални компютри беше факт през 1993 година. Този вид софтуер отвори нов свят за абсолютно всички архитекти, инженери и дизайнери.
Благодарение на тези програми, специалистите започнаха да виждат как 3D архитектурното моделиране може да изнесе презентациите си до неизвестни досега височини. Въпреки че моделите от 90-те бяха предимно нискополистични, малко схематични и нереалистични, те все още бяха голяма крачка напред за индустрията на архитектурата.
Сегашно състояние в архитектурата
През последното десетилетие използването на 3D моделирането в индустрията за архитектура и дизайн стана обичайно. Сега имаме голямо разнообразие от софтуер за триизмерна визуализация на различни цели. Някои програми например като Blender, са дори безплатни за използване, като по този начин обслужват най-добрите фрийлансъри и начинаещи. Разбира се имат и някои допълнителни функции, които се заплащат.
Съвременния софтуер от своя страна позволява създаването на визуализации с толкова високо качество, че те трудно могат да се различат от истинските снимки. Материалите, текстурите, естествено и изкуственото осветление – всички тези и повечето елементи се отразяват в триизмерните визуализации с невероятна точност. 3D Artists активно работят с изпитан софтуер, като 3ds Max, Maxwell, Octane, а също така търсят и най-новите иновации, сред които са Rhinoceros 3D и ZBrush.
Като цяло нарасна не само броят на наличните програми, но и списъкът с продукти, създадени от тях също се разшири доста. То е толкова много, че днес всеки експерт в областта на инженерството, архитектурата и дизайна може да представи своите идеи по много вълнуващи начини. Това могат да бъдат изображения на персонализирани модели, интериор и екстериор, виртуална реалност, панорами и анимации.
Видове архитектурни модели
Архитектурните модели могат да бъдат разделени следователно на точно два вида. Ние ще ги разгледаме подобаващо, като е важно да се отбележи, че всяка една от тях си има своите характерни особености, които могат да бъдат ползотворни за конкретните искания на дадения клиент.
Физически модел
Традиционният метод на архитектурното моделиране използван от доста години насам е да се изгради точен модел на физическия мащаб на зададеният проект. Целта на този тип модел е да се изгради по-малко представяне на същинската структура и визуалност на евентуално бъдещата идея. Това от своя страна ще помогне да планирате всяка стъпка и да определите жизнеспособността на различните решения, които се взимат с напредването на процеса.
Моделите често се използват за предоставяне на визия на въпросните клиенти. Изграждането на физически образец може да бъде много ефективно, когато се опитвате да направите визуално въздействие. Но с напредването на технологиите обаче такива модели вече стават твърде ангажиращи и доста неефективни.
3D модел
Използването на триизмерни модели е рентабилна алтернатива на физическите такива. Много фирми са се възползвали от тази нова технология, за да заменят традиционните си методи с надеждата да повишат работният си процес и услуги.
Използвайки например 3D модел на сграда на компютър, промените могат да бъдат манипулирани и коригирани с напредването на проекта. Съответно при използването на тази иновативна технология, архитектите и инженерите могат да създават фотореалистични изображения на всеки един проект.
Триизмерните фигури на сгради създават по-пълна картина на целия проект. Като по този начин в крайна сметка то служи в полза, както на инженера, така и на самият клиент. Принципа е много по-ефективен и предпочитан избор за повечето предприятия и частни лица.
Преимуществото на технологията
Съществуват много различни предимства от използването на триизмерното моделиране и то в конкретният случай за архитектурата. Досега не са открити някакви нередности, които евентуално да бъдат считани за недостатъци, тъй като метода е изцяло посветен на това да бъде в полза за консуматора.
Той не само помага, както на участващите в дадения проект независимо какъв е по вид, но и на клиента, за да визуализира своята цел в завършен стадий. Като цяло иновацията засяга точно пет ключови компонента, които я предразполагат към пълно надмощие.
Визуализация на образа
3D архитектурния модел може да помогне на клиентите и заинтересованите страни да визуализират своя проект. Повечето хора са визуални същества, които са в състояние да схванат пространствените понятия много по-добре, ако могат да ги видят, а не просто да си ги представят. Последните проучвания посочват, че 90 % от предаваната информация човешкия мозък е визуална.
Всички участващи в процеса на проектиране могат да се възползват от триизмерната визуализация. Моделите могат да бъдат много реалистични, позволявайки както на клиентите, така и на дизайнерския екип да разберат по-добре обхвата на проекта. То същевременно води и до по-малко изненади в процеса на изработка, тъй като всички са на една и съща страница, докато работят за постигането на общата цел.
Продажба на дизайна
Всеки професионалист в строителния дизайн знае, че строителният проект е в постоянен процес на продажба. Важно е също така различните хора, участващи в него да спазват всичко, както е указaно в инструкциите, за да може да се уверите, че всички работят за общата визия и да осигурите по-плавен процес на изпълнение.
Добре проектираният 3D модел може да бъде решаващо маркетингово парче, както за някои фирма, така и за клиент. Показването на виртуалният обект позволява да се внуши чувство на вълнение, което увеличава шансовете за продажба мигновено.
Време
3D моделирането на сгради е ценен инструмент, тъй като може да конструира структури много по-бързо от 2D рисунките и същевременно да помогне за получаването на всички необходими разрешителни за новата сграда. Това спестява много ценно време и пари, които могат да бъдат използвани за други аспекти от строителният дизайн.
Освен това се спестява и значително време, което е нужно за процеса на строителство. Това води до по-бързо изграждане и поради този факт повечето приемат този метод с широко отворени ръце.
Заключение
Поради иновативността си тази технология предстои да бъде все повече интегрирана с напредване на времето. Ползите които допринася независимо за кой сектор става въпрос са просто неоспорими. Истината е, че това е бъдещето на архитектурата и ако всичко бъде съставено правилно, то добре проектираният триизмерен модел може да ръководи целия процес от самото му начало до края.