Английската инженерна фирма KW (KWSP) е използвала 3D сканиране и обработка за възстановяването на легендарния съзтезателен Alfa Romeo Tipo 33/3 от края на 1960, за да се състезава отново; Легендарната “алфа” е собственост на спортен Клуб “Martin Stretton Racing” прочут с възстановяването на ретро коли;
“Alfa Romeo Tipo 33/3” е състезателна кола произведена в края на 1960 година, с двигател от 400 к.с. 2998 куб.см.
За специалистите инженери от KWSP обаче, възстановяването на един от най-старите модели италиански състезателни автомобили е отнело много кратко време благодарение на 3D сканирането и технология за 3D печат.
В Alfa Romeo Tipo 33/3 прави своя състезателен дебют през 1969 г. в 12-те часа на Себринг във Флорида. Въпреки че финишира слабо в това състезание, колата в крайна сметка намира успех през 1971 г. с Rolf Stommelen и Nanni Galli които печелят Sebring на 1000 километра трасе в Буенос Айрес. Преди това, колата дори е включена в Le Mans, 1971 в състезателния филм с участието на Стив Маккуин.
Силно повредените части държаха Tipo извън състезателната писта в продължение на няколко сезона, но с помощта на 3D сканиране и 3D печат, най-емблематичното превозното средство отново е в действие.
Чрез 3D сканиране на оригиналния двигател и капака на автомобила, и с помощта на 3D печатни прототипи, инженерите от KWSP направиха точна възстановка на повредените части на разумна цена.
Предният капак и двигателя на Tipo, които първоначално са били хвърлени в лека магнезиева сплав, са било силно повредени с пукнатини и редица грозни заварки. Единственият вариант за KWSP е бил обратен инженеринг на частта, както и оригиналната водна помпа и корпуса, като го поставят под 3D скенер.
Интелигентното използване на CAD данни е позволило сканираната част да бъде използвана като еталон за да бъдат пресъздадени компонентите в подходящата им форма.
След като капака на двигателя е бил успешно пресъздаден с използване на CAD софтуер, KWSP използва 3D принтер за създаване на PC-ABS прототип на новата част.
Въпреки че първоначалния капак на двигателя е бил направен от магнезиева сплав, KWSP произвежда резервната част от алуминий, за да се осигури устойчивост на корозия.
Нещо повече, поддържането на цифровия CAD файл, удобно ще позволи на компанията за възстановяване на колата и да създадете неограничен брой нови копия. Целият процес е показал, че технологията на 3D сканиране може да бъде жизнеспособен и икономически ефективно решение в различни области на автомобилния сектор.
източник: http://www.3ders.org/