През изминалото десетилетие стоматологичната индустрия успешно премина през паметен период на преобразование, което се осъществи благодарение на съдействието на една уникална и вече разпознаваема сред обществото на новия век технология, която е по-добре известна под наименованието – Триизмерно моделиране. В тази статия на 3D BG Print ще обърнем внимание на темата за 3Д моделиране при денталната практика.
Първоначално за тези конкретни видове 3D принтери са били разработени няколко на брой различни приложения, които са били изцяло пригодени за тях и основно са представлявали помощни средства. Те от своя страна пък за разлика от всички останали са били специализирани в това да подпомагат от фиксирането на счупени зъби до улесняването на начина им на почистване с конец.
Още по време на самото им изграждане разработчиците прилагат огромни усилия, за да ги превърнат в едни прецизни и точни машини. Именно поради това е често срещано в тях да се внедряват техниките – Стереолитографията (SLA) и Цифровата обработка на светлина (DLP). Важно е също да се отбележи, че в зависимост от техническият им вид винаги се използват различни смоли, които по предназначение са напълно подходящи за тях.
Сферата на стоматологията се е развила до толкова висока степен, че вече не е толкова рядко да ги срещнете в пряка употреба. Днес дори е напълно възможно да попаднете на тях в кабинета на вашия личен зъболекар, като освен там те се срещат и в различните лаборатории. Като цяло машината е доста предпочитан избор за редица медицински лица поради факта, че чрез нея те успяват едновременно да ускорят и улеснят традиционните си методи на лечение.
Как точно функционира 3D технологията ?
Както споменахме в началото през последните 10 години се забелязва бързо увеличение в приложението на триизмерните принтери в сферата на стоматологията. Тази общодостъпност може да бъде подкрепена със следните няколко твърдения.
Денталните 3D устройства позволяват лечение, което е ‚‘‘специфично за самия пациент‘‘, което означава, че е напълно персонализирано според неговите нужди. В допълнение към това технологията улеснява споделянето на данни от пациентите сред други зъболекари и техници само с едно щракване на настолния компютър. Това от своя страна помага изключително много, тъй като при затруднения те могат да обсъдят възможностите за лечение с колегите си. Като цяло има три основни стъпки при започването на процеса.
Първата стъпка е свързана с получаването на цифрово триизмерно изображение на въпросния обект, който ще бъде отпечатан, използвайки различни видове скенери. Цифровата информация трябва задължително да бъде преобразувана във форма, която е лесно разбираема за самият принтер. Това често се осъществява с помощта на компютърен софтуер, който я превръща в STL файлов формат.
След като зъболекарят извърши вътреоралното сканиране на въпросния клиент, той изпраща цифровото копие до денталната лаборатория или компанията, занимаваща се с 3д печата. Дигиталното копие се получава за минути, тъй като се изпраща по електронен път и специалистът може да започне работа веднага щом пристигне крайният продукт при него.
3Д Моделиране – Защо е важно?
Адитивното производство е идеалното решение за получаването на персонализирани артикули за всички сектори. Но нещата стават още по-уместни и подходящи, когато става въпрос за медицинския сектор, тъй като може би тук необходимостта от персонални продукти е изключително важна и значителна. В областта на здравеопазването някои решения трябва да бъдат адаптирани към пациентите, за да могат да съответстват с морфологията им.
Именно тук влиза в сила нововъведената технология на 3D принтирането, чрез която вече е възможно да се получи точен триизмерен модел на съзъбието на пациента, което от своя страна ще доведе до реставрация на всички зъби и освен това те ще бъдат изцяло адаптирани към него.
Може все още да звучи безперспективно за някои хора, но всъщност това е ключът към съвременната стоматология, тъй като е наистина полезен. На този етап дигиталната стоматология се разпространява доста бързо в индустрията по много причини. Както казахме това е лесен начин за получаването на персонални елементи и освен това е икономически ефективен и спестяващ време метод. Това е така защото, например, ако триизмерно отпечатващо устройство не пасва, просто трябва да модифицирате вашият дизайн без да е нужно да преработвате целия процес отначало.
Приложение
С напредването на времето, както и технологиите, различните специалисти достигнаха до безброй начини за внедряване на 3Д моделиране в своята работна сфера. На този етап ние наблюдаваме за нейния принос към стоматологията и е важно да поясним, че основно тя има приложение в три насоки, които ще разгледаме обективно един по един. Всяка една от тях е широко застъпена и метода определено може да се окаже ефективен, помагайки в затруднени ситуации на всеки един специалист практикуващ тази отговорна специалност.
Изработка на алайнери и протектори за зъби
Най-често срещаното приложение и също така първата насока в тази сфера е свързана съответно с триизмерното печатане на протектори за зъби и така наречените алайнери. Те са сравнително ново оборудване, което служи като алтернатива на скобите. Популярността им се дължи на това, че за разлика от тях, те са прозрачни и частично невидими, причина, поради която са често предпочитан избор при предписването на този вид лечение.
Процесът на самото им изграждане дори може да се отличи, като леснопостижим. Това е така, защото всичко започва със сканирането на зъбите на пациента от ортодонт или зъболекар, който след това използва предназначен софтуер за генериране на 3D модел на съответните зъби. А за да може алайнерът да бъде изграден с точност той е основно коригиран спрямо финалната цел на пациента.
Също така, за да се превърне модела в реалност се използват един от два налични метода. Първият е да се отпечата копие на зъбите на пациента, такива, каквито са всъщност, като в този случай за целта се използва вакуум за оформяне на пластмасов лист върху тях, който по-късно се превръща в самият алайнер.
Алтернативно на това лекарят може да използва зъбния модел, за да моделира алайнера който след това ще се отпечатва. Естествено обаче това ще изисква доста добър зъбен 3D принтер разполагащ с висока разделителна способност и предназначение за специализирана смола.
Изработка на зъбни корони
Понякога поради невнимание или инцидент е възможно да счупите зъб, злополука която не е за предпочитане. Но ако евентуално това нещо ви се случи най-ефикасно може би звучи посещението при личният ви зъболекар, който умее да създава коронки необходими за заместването на счупената част. По принцип конвенционалният процес е невероятно скъп и отнемащ доста време, но за щастие това са вид неща, които триизмерният печат е способен да фиксира просто перфектно.
Чрез него създаването на зъбните изделия изглежда един невероятно елементарен процес. Процесът отново се осъществява според познатият принцип, където лекарят първо сканира счупеният зъб и след това с помощта на софтуер за създаване, изработва новият заместващ продукт. Интересното тук обаче е, че те могат да го извършат в удобството на офиса си за не по-малко от 30 минути, използвайки специална смола или CNC технология, за да издълбаят короната от порцелан.
Триизмерната технология намалява сравнително много продължителността на процеса и то по-скоро от няколко седмици до по-малко от час. Освен това тя е и изключително по-евтина, както за зъболекарят, така и за самият пациент, но може би най-важното е, че оставя ярък отпечатък в него, тъй като проявява своите сили и възможности.
Дентална хирургия
Оралните операции трябва да бъдат много прецизни, а с въвеждането на 3Д моделиране в стоматологичният сектор, тази прецизност се превърна в елементарна задача. Техническата революция е допринесла за множество подобрения и до днес е незаменим актив на всеки един практикуващ зъболекар.
Удобството е на съвсем друго ниво, тъй като вече те просто сканират устата на пациента и проектират модел подобен на алайнер, но с известната разлика, че той притежава отвори точно там, където ще се извършва самата операция. Освен това още един плюс е, че те могат да бъдат изграждани с абсолютно същата смола, както обикновените алайнери и за многократно бързо време.
Преимущества
Триизмерното принтиране носи със себе си многобройни предимства и невиждани до сега възможности независимо в коя сфера от индустрията се намира и за какво точно служи:
- Едно от най-важните и може би най-основните предимства при създаването на дентални продукти е скоростта и това че спестява ценно време на зъботехника. Именно поради това технологията е общоприета в много лаборатории, компании и дори болници на световно ниво. Докато преди е отнемало дни то днес благодарение на нея е напълно възможно да се изгради прецизна и пълна партида само за няколко часове
- Друго нещо е, че например за разлика от обикновените зъбни модели, 3D модела е много по-стабилен и траен, тъй като линиите и ръбовете му остават винаги остри. Освен това те имат по-сложна структура и по-високо ниво на детайлност. Типичен пример за това можем да дадем с имплантите, които са водещи по отношение на производство и продажби
Бъдеща перспектива
Определено денталното триизмерно моделиране е бъдещето на стоматологията, тъй като вече впечатляващо нараства и продължава да се развива неуморно. Понастоящем основния акцент е фокусиран върху хирургичното планиране и непрякото производство на импланти и ортодонтски подравнителни продукти.
В допълнение към това с напредването на материалите и технологиите, всички обучаващи се в тази специалност ще имат възможността да развият много по-добри оперативни и проприоцептивни умения. Като цяло 3D печатът има огромен потенциал в медицинската сфера, допринасяйки за:
- много по-точни и целесъобразни изследвания
- по-добра методология на лечение и образователни потоци на стоматологията, подобрявайки оралното здраве