General Electric ще се разрасне на пазара на 3D принтиране, след като обяви, че има намерение да купи две европейски компании в сектора за обща сума от 1.4 млрд. долара. По този начин американската компания ще разшири възможностите си за 3D направа на самолетни компоненти и други части. От компанията съобщиха във вторник, че са отправили първоначални оферти към шведската Arcam AB и германската SLM Solutions Group. General Electric смята да удвои инвестициите си за иновативни производствени технологии. Досега тя използваше 3D принтирането за създаване на горивни накрайници, които използва в най-новата си линия двигатели за пътнически самолети.
Главният изпълнителен директор на General Electric Джеф Имелт иска по-бързо развитие за компанията
Триизмерното бъдеще
Сделките са част от желанието на индустриалния гигант да създава сама машините, които ще са ѝ нужни за производството на 3D части през следващото десетилетие. От General Electric обявиха, че чрез 3D принтиране конгломератът вече може да произвежда по-леки и по-сложни метални части с много по-ниски разходи, отколкото традиционното сглобяване. Джеф Имелт, главен изпълнителен директор на General Electric, обяви пред инвеститорите, че рано или късно големите компании ще пожелаят да се развиват по много по-бърз начин и General Electric трябва да е сред тях.
Движещата сила зад експериментите на конгломерата с нетрадиционно производство е огромният бизнес със самолетни двигатели, но иновативната технология вече минава и в други сектори на General Electric. В момента тя се използва и в разработването на нови продукти в енергийния бизнес на компанията, както и в този с медицинско оборудване. Това съобщи Дейвид Джойс, главен изпълнителен директор на авиационния сектор на компанията. Очакванията са да бъдат закупени над 1000 нови 3D принтер машини през следващото десетилетие. Чрез обединението на двете малки фирми под крилото на General Electric от компанията очакват да намалят разходите си с 3Dо 5 млрд. долара за всички сектори, след като технологията ще доведе до редуциране на средствата за дизайн и материали.
Кои са Arcam и SLM Solutions?
Двете цели на General Electric – Arcam и SLM Solutions, са сред лидерите в създаването на 3D принтиращи машини за метал. Всяка от тях има около 70 млн. долара оборот за последната година и разполага с близо 300 служители. В плановете на General Electric влиза и увеличаването на оборота на новия си бизнес до 1 млрд. през 2020 г. Офертите на General Electric повишиха стойността на акциите на SLM с 38%, а на Arcam – с 54%. Според анализатори от сектора General Electric плаща висока цена, за да получи достъп до технологията – Arcam е оценена на 700 млн. долара, докато SLM достига цена от 760 млн. долара, като и двете оферти са за изплащане на сумите изцяло в брой. Чрез евентуалните си нови придобивки General Electric може също така да стане и доставчик на подобен вид машини.
източник: http://www.capital.bg/