Скоро след като гледа трейлъра на „Междузвездни войни: Силата се пробужда“ през април, Кен Ландрум започва да изгражда свое собствено оръжие като на щурмовак от филма. В дома си в Сейнт Луис мъжът използва компютър, за да проектира близо 40 отделни части за 3D принтиране, с които да сглоби точно копие на оръжието от прочутата серия филми, пише Wall Street.
“Целта ми е да го направя по-добър от този на студиото“, коментира Ландрум. Най-малкото, той се справя по-бързо. Ландрум публикува снимки на своите пистолети на стената за съобщение във форум за 3D ентусиасти около осем месеца преди премиерата на филма и пет месеца преди официалните играчки на Disney да стигнат рафтовете на магазините.
С наближаването на премиерата на филма феновете пълнят пощенската му кутия с молби да им принтира от неговите играчки. Ландрум твърди, че в средата на юли е продал повече от 100 за една седмица, като наскоро е решил да започне да таксува по 55 долара на файл.
Хобито на Ландрум е част от един задаващ се проблем за Холивуд. 3D принтирането набира сили и става все по-достъпно за милиони, което означава, че призракът на дигиталното пиратство, което предизвика хаос в медийния бизнес в интернет ерата, сега надвисва над продажбите на физически продукти, които отдавна са смятани за имунизирани срещу такива сили.
Зараждащият се пазар за „направи си сам“ продукти означава, че филмовата индустрия скоро може да се изправи пред същия вид проблем, с който се сблъска музикалната индустрия заради пиратството в началото на хилядолетието.
В момента по-голяма част от принтираните обекти са дело на верни фенове, които искат да получат специалните продукти безплатно. Но това се променя, защото 3D принтерите се превръщат в мини фабрики, а пиратски сайтове публикуват списъци с 3D файлове заедно с незаконно копирани филми.
Вероятно цените на оригиналните продукти ще спаднат, когато 3D принтерите напълнят пазара с достъпни алтернативи на магазините за играчки.
“Преди купувахме дискове и фактът, че беше физически носител, означаваше, че има някаква защита. Когато музиката беше дигитализирана, се превърна в чиста информационна стока, която може да бъде копирана безплатно“, коментира Брет Динахър, професор по икoномика в Wellesley College, който изучава пиратството и дигиталната дистрибуция. „Смятам, че може да бъде направен директен паралел с 3D печата“.
Феноменът вероятно ще отиде много отвъд сферата на забавлението, допълва той, посочвайки, че ще окаже ефект върху всичко – от частите за автомобили до чашите за кафе. Според него 3D принтирането ще стане част от ежедневието.
Онлайн пазарите за 3D принтирани обекти приличат на коридор в Wal-Mart, пълен с герои от комикси и добре познати анимационни герои, включително статуетки на Шрек, Гандалф, и Хоумър Симпсън.
Този нов пазар има потенциала да измести един от най-печелившите сегменти на Холивуд.
DreamWorks Animation изгради своето подразделение за потребителски продукти, с цел то да помага на компанията, когато някой филм не се представи достатъчно добре. Потребителските стоки могат да превърнат едно хитово заглавие в дългогодишен източник на приходи.
Приходите на Disney от подобен тип продукти през второто фискално тримесечие достигнаха 971 млн. долара, до голяма степен благодарение на играчките, свързани с хита „Замръзналото кралство“, които се радваха на високи продажби повече от 18 месеца след излизането на филма. (Версии на моделите на героите Елза и Олаф от тази продукция са на разположение за изтегляне от няколко сайта за 3D принтиране). Говорителите на двете компании отказват да коментират творенията на феновете, които са достъпни онлайн.
Досега Холивуд избягваше сериозните правни действия срещу ентусиастите, занимаващи се с 3D печат, като внимаваше да не повтори грешките на музикалната индустрия, която съди феновете за споделяне на песни онлайн. Част от директорите на отделите за потребителски стоки във филмовите компании твърдят, че наблюдават внимателно тенденциите, въпреки че все още не са съвсем наясно как точно да реагират. Част от играчите в индустрията, като Paramount Pictures, Marvel Studios и Warner Bros, са започнали да санкционират пусканите от феновете 3D продукти след пускането на нови филми.
3D принтирането става все по-евтино и по-достъпно. Очаква се около 217 хил. 3D принтера да бъдат продадени тази година – над два пъти повече от миналата година според Gartner. Очаква се броят да нараства двойно всяка година от тази до 2018 г. Евтините модели, струващи под 1000 долара, също стават все по-разпространени. За създаването на схемите за печатане на обекти пък може да се използва безплатен софтуер.
Експертите по право твърдят, че е трудно да се определи към кого трябва да бъде насочено обвинението – към човека, който стои зад концепцията на проекта, към този, който е написал кода, или към онзи, който борави с 3D принтера.
Сред големите проблеми пред индустрията е и фактът, че проследяването на 3D файловете е изключително трудно.
източник: http://www.investor.bg/