В последните месеци, 3D печатът преживя истински бум в приложението в медицинският сектор. Наскоро ви представихме селекция от най-иновативните 3D печатни ортези е сектора.
Възможността за добавяне на различни функционалности при 3D принтерите вече позволява персонализиране на наличните устройствата, на база специфичните нужди и желания на всеки пациент, при по-малки разходи на материал и съкратено време на печат.
3D печатът е сравнително нова технология, която може да се използва за проектиране и създаване на различни медицински изделия.
Днес ще разглеждаме 3D принтирани импланти – заместители на органи, за лечение на заболяване или допълване на двигателна функция за дълъг период от време.
Както мнозина знаят, повечето импланти днес са изработени от биосъвместим титан.
В по-голяма част от случаите, човешкото тяло приема материала много добре – ключов момент говорейки за поставяне на импланти.
Първият 3D отпечатан имплантат на ключица с PEEK
Университетската болница „Кунмин” и производителят на 3D термопластични принтери „IEMAI 3D” разработиха първия 3D печатен имплантат на ключица с материла PEEK.
Защо точно PEEK?
Въпросният пациент не можел да има метални импланти, тъй като трябвало да се подложи на химиотерапевтични сесии.
Лекарите решили да използват технологията за 3D печат FDM и да отпечатат имплантата с един от най-устойчивите пластмасови материали налични в момента – PEEK. След успешната имплантация се установило, че тялото на пациента приема имплантата без никакви усложнения.
Източник: IEMAI 3D
Имплантат на гръдна кост от титан
С помощта на 3D печатът беше спасен пациент със специфично заболяване на костите.
В резултат на заболяването на пациент от Мелбърн Австралия, са отстранени части от гръдната му кост и околните тъкани. Този тип операция е почти като ампутация, в резултат на което отстранените кости следва да бъдат заменени със специфични за пациента импланти.
Д-р инж. Мишел Харден от Кралската болница „North Shore” в Мелбърн потърсил съдействие от 3D специалистите от „Anatomics” за изработка и отпечатване на специфичните гръдни кости.
Източник: 7News Australia; „Anatomics”
Имплантат на долна челюст за дете в Китай
За първи път в Китай беше поставен 3D отпечатан имплантат на долната челюст на дете.
Детето било с рядък тумор на мандибула, и при отстраняването му се е наложило изрязване на голяма част от долната челюст, в резултат на което детето се оказало със значителна лицева малформация.
Лекарите заменят липсващата част на долната челюст на детето с 3D печатен имплант от титаниева сплав на база цифрови модели на челюстта за перфектно проектиран и адаптиран персонализиран имплант.
Успешно присадени 3D отпечатани ушни тъпанчета
В Южна Африка медицински екип ръководен от проф. Машуду Цифуларо, успешно имплантираха 3D отпечатани ушни тъпанчета от титан. Пациентът загубил слухът си в следствие на автомобилна катастрофа, но след успешната операция възстановява напълно слуха си благодарение на 3D отпечатани титаниеви импланти поставени в средното му ухо.
Титаниев имплант на гръбначен прешлен
Амит Бханот страда от анкилозиращ спондилит – сериозен артрит, който причинява възпаление на гръбначните прешлените. Заболяването му е открито през 90-те години на миналия век и през годините той е загубил голяма част от своята мобилност.
През 2017 г. посещава Института по медицински науки (AIIMS) в Индия, където проф. Раджеш Малхотра, ръководител ортопедия, диагностицира необходимостта от създаване на имплант за пациента.
Първоначално са създадени няколко 3D модела на прешленови импланти, отпечатани с FDM технология. След това имплантите се обработват и отпечатват от титан с помощта на EOS технология.
Източник: EOS
3D отпечатан челюстен имплант след отстраняване на тумор
Анелия Мейбър е австралийска пациентка с имплантиран 3D отпечатан мандибуларен имплант, който й позволи да реконструира лицето си. Пациентката е страдала от злокачествен тумор на челюстта и зъбите, които лекарите е трябвало незабавно да отстранят, но в резултат е загубила част от лицето си, довело до значителна лицева деформация. След повече от 5 часа операция, резултатът за Анелия Мейбър е повече от успешен.
Ребрата на Ренишоу от Уелс
Поради тумор на гръдния кош, пациент от Уелс губи три ребра и част от гръдния си кош. Тумор с размер на топка за тенис успешно е отстранен след 8-часова операция, като липсващите кости са заменени с персонализирани 3D отпечатани импланти от титанова сплав.
Източник: EOS
Първият 3D отпечатан имплант на ребро с гъвкав полиамид
В България пациентът Ивайло Йосифов пристиг в болница „Токуда” с диагноза тонзилит и си тръгва с ново 3D отпечатано ребро.
Лекарите открили малформация в ребрата на Ивайло, която е притискала белите му дробове, което довело до незабавна операция. Най-подходящото решение било да се изработи и 3D отпечата ново ребро, направено от 3Dbgprint.
„3Dbgprint” създава и отпечатва първия в света гъвкав полиамиден имплант, спасявайки живота на Ивайло.
Тук имате възможност да се запознаете подробно с отпечатването на импланта от 3Dbgprint
FDA импланти
„Medicrea” е компания базирана в гр. Лион, специализирана в дизайна на импланти.
Сред производствените им процеси откриваме и 3D печатът.
През 2014 г. „Medicrea” е първата френска компания, която пуска имплантант на гръбначни прешлени с 3D печат от материал PEEK – термопластик, известен с високата си якост и устойчивост. Оттогава „Medicrea” разработва богата гама от 3D отпечатани имплантанти от титан.
Източник: Medicrea
Краниален имплант
20-годишната Тифани Кълърн е оперирана от масивен мозъчен тумор. След 6-часова операция и пробиване на черепа, хирурзите успяват да отстранят тумора, но няколки дни по-късно пациентката получава усложнения. Лекарите отстраняват части от черепа й, за да облекчат необичайното налягане. В продължение на 3 месеца Тифани живее с череп с 12,7 см по-малък, докато лекарите не създават 3D отпечатан имплант, отпечатан от титан, пластмаса и калций.
Едно от най-старите „решения” на пазара…
През 2018 г. отбелязваме годишнина от първия титаниевия 3D отпечатан тазобедрен имплант: 10 години след операцията имплантът все още е в добро състояние и пациентът се чувства отлично с напълно възстановени двигателни функции.
Докато традиционният имплант на тазобедрена става трябва да се сменя на всеки 10 до 15 години, изглежда, че 3D отпечатаният имплант е по-устойчив, което води до по-малко усложнения за носителя.
3D отпечатан имплант за куче
Кой каза, че 3D технологиите са само за хората?
Примерът със сибирско хъски говори сам за себе си: кучето получи 3D отпечатан титаниев имплант, който замества горната част на черепа му, която е трябвало да бъде отстранена по време на критична операция.
Едно от предимствата на 3D принтирането е че предлага пълна персонализация на импланта: той е перфектно адаптиран към морфологията на кучето. След това се интегрира по-лесно в черепа, което позволява на костта да се срасне в импланта изключително бързо.