Източник снимка:3DBGPRINT.com
Не толкова отдавна цената на 3D принтерите беше немислимо висока за обикновения потребител, поради което 3D печата намираше приложение основно в големите производства.
Днес с триизмерен принтер може да се оборудва всеки, който се вълнува от технологията на адаптивно производство и иска да се занимава с 3D печат било професионално, било като хоби.
Ако четете този материал, вероятно и вие сте от хората, които обмислят идеята да се оборудват с 3D принтер за домашно ползване.
Предполагаме и че вече сте установили, че на пазара се предлага доста широка гама от устройства за адаптивно производство, което прави изборът ви не толкова лесен, колкото сте си мислили.
Въпреки, че няма да ви дадем отговор на въпроса на каква конкретна марка и модел 3D принтер да се спрете, ще се опитаме да ви помогнем като ви посочим няколко неща, с които е добре да съобразите преди покупката на триизмерен принтер.
Източник снимка:unsplash.com
Няколко думи за 3D печата
3D печат е широк термин, който обхваща технологиите, необходими за производство на триизмерни обекти. За да бъдем по-конкретни, към момента има 11 технологии за адаптивно производство и за всяка една от тях се изисква 3D принтер със специфични характеристики.
Но тъй като сме сигурни, че едва ли искате да синтеровате метал в домашни условия или да отпечатвате сложни триизмерни обекти като протези или биопродукти ще насочим вниманието ви към два клона на технологията за 3D печат, които се използват широко за домашно 3d принтиране.
Това са технологиите: моделиране на стопено отлагане (FDM) или т. нар. “филаментен печат” и полимеризация във вана (SLA, DLP и LCD) или т. нар. “печатане със смола”.
FDM печат – общ преглед
FDM (Fused Deposition Modeling) или FFF (Fused Filament Fabrication) са процеси на 3D печат, при които термопластична нишка се нагрява в печатащата глава на принтера и се отпечатва върху платформата (леглото) за печат.
При тези процеси триизмерният обект се отпечатва слой по слой, а принтерът, който се използва за тази технология се нарича FDM. В повечето случаи, в които се говори за настолен или домашен принтер се има предвид точно FDM принтерът.
Какво представлява филаментът при FDM печата?
Така нареченият “филамент” е термопластична нишка, която производителите предлагат навита на макара (ролка). Материалите, от които могат да бъдат произвеждани филаменти са основно няколко – PLA, PETG и ABS, като всеки един от тях е с различни характеристики и свойства.
Любопитното е, че има специални филаменти, които се използват при специални случаи. Особеното при специалните нишки е, че към основния материал се интегрират влакна от дърво, метали, камък или въглерод.
Освен, че филаментите могат да бъдат произведени от различни по състав материали, те могат да са и в различни диаметри и цветове. Огромен плюс е и много достъпната цена, на която могат да се закупят.
Предимства на FDM печата / FDM принтера
Те включват :
- Сравнително ниската първоначална инвестиция. Към момента FDM принтери произвеждат и предлагат от над 50 компании, а цените, на които могат да се закупят варират от 100 до 6000 долара.
- Широка гама филаменти. Както споменахме преди съвсем мъничко, термопластичните нишки, които се предлагат на пазара са изключително достъпни като цена и могат да се открият в голямо разнообразие от цветове и диаметри.
- Лесно и удобно използване. За да работите с този вид триизмерен принтер не се изисква да притежавате какви специфични познания. Необходимо е само желание и базови познания за работа с такъв тип устройства.
- Не се изисква допълнителна обработка. Отпечатаните обекти почти не изискват или изискват минимална последваща обработка.
Източник снимка:unsplash.com
Какво може да бъде отпечатано на FDM принтер?
С този тип триизмерен принтер можете да:
- Протипирате модели на продукти, които искате да пуснете в производство и продажба на по-късен етап.
- Произвеждате крайни продукти за бита и домакинството.
- Отпечатвате инструменти и резервни части за работилницата си.
- Правите изкуство, отпечатвайки модели, които винаги сте искали да създадете.
- Печатите декоративни елементи и подаръци за дома, себе си и близките си.
SLA, DLP и LCD печат – общ преглед
Това са три различни технологии за 3D печат, като това, което ги обединява е, че и трите използват фотополимерна смола като материал за печатане.
Така например, при SLA печатът (стереолитографията) при процеса на отпечатване се използва ултравиолетов лъч за втвърдяване фотополимерната смола. При DPL се използва специален проектор, а LCD принтерите използват като източник на светлина LCD екран.
Предимства на SLA, DLP и LCD принтерите
Предимствата включват :
- Отпечатване на фини и много детайлни модели. За разлика от FDM устройствата за печат, принтерите за печатане със смола са доста по-прецизни и могат да отпечатват много фини обекти с голяма детайлност.
- Печатане на обекти с много сложни форми. Тъй като работят с голяма прецизност, SLA, DLP и LCD устройствата могат да създават модели и обекти с изключително сложни форми. Освен това след отпечатването обектите са напълно готови и не се нуждаят от никаква последваща обработка.
Какво може да се печати на SLA, DLP и LCD принтери?
Ако можете да си позволите по-високата цена на този вид 3д принтери, на тях можете да отпечатвате:
- Прототипи или крайни продукти за различни производства.
- Архитектурни макети, изкуство, декорация.
- Инструменти, резервни части и елементи за автомобилостроенето, машиностроенето, медицината, стоматологията и много други индустрии.
- Бижута, дрехи и почти всичко, за което се сетите за домакинството.
Източник снимка:unsplash.com
5 въпроса, които е добре да си зададете преди покупката на 3D принтер
Какво искате да печатите?
Преди да започнете да търсите триизмерен принтер първо трябва да сте напълно наясно за какво искате да го използвате. Ако искате да отпечатвате джаджи, малки подаръчета, играчки или нещо за домакинството, тогава можете да ограничите търсенето си до FDM принтери.
Но ако искате да произвеждате триизмерни обекти за производството си, тогава по-добрият вариант е да разгледате модели принтери, които използват смола.
Какъв е бюджетът ви?
След като сте наясно за какво ще използвате принтера трябва да определите размера на сумата, която сте готови да изхрачите за него. Ако бюджетът ви е ограничен, можете например да потърсите FDM принтер, който сами да си сглобите.
На пазара се предлагат подобни модели и макар качеството им да не е супер високо, цената, която варират между 100 и 250 долара ги прави примамливи за голяма част от потребителите.
Ако разполагате с по-голям бюджет, тогава можете да се спрете на сглобени FDM или SLA принтери, които предлагат и много по-високо качество на печат.
Какъв материал искате да използвате?
Щом знаете с какъв бюджет разполагате и какво искате да отпечатвате трябва да се спрете и на материала за принтиране.
Така например, ако предпочитате FDM технологията ще ви трябват термопластични нишки за печат. Филамерите, които се предлагат навити на макари са достъпни като цени, което означава, че няма да увеличите драстично разходите си за материали.
Освен това се предлагат в изключително широка гама от цветове и размери, което е още един плюс в тяхна полза.
Ако пък се интересувате от SLA технологии и сте се спрели на SLA, DLP или LCD принтери, тогава ще ви трябват фотополимерни смоли, цената, на които е доста по-висока (около 70 долара на литър). Трябва да сте подготвени и че смолите се предлагат в малък цветови диапазон, което доста ограничава избора.
Източник снимка:unsplash.com
Принтер с какъв обем на печат ви трябва?
Помислете внимателно и какво искате на печатите и в какво количество. Например, ако искате да имате 3D принтер основно, за да се упражнявате, експериментите или отпечатате по някоя и друга джаджа или инструмент за дома, един преносим FDM принтер с малък обем би ви свършил отлична работа.
Ако обаче искате да започнете производство или да създавате бързо прототипи, тогава трябва да помислите за покупка на триизмерен принтер с по-голям обем на производство.
Какво е нивото на уменията ви за 3D печат?
Ако трябва да сме напълно откровени, това е най-важният въпрос, който да си зададете. Защото от неговия отговор зависи на какъв тип триизмерен принтер да се спрете.
Ако сте съвсем начинаещ, отличен избор са FDM принтерите, с които се работи лесно и не се изискват някакви специализирани познания.
Ако имате опит в механиката и 3D моделирането, тогава можете да се спрете на по-професионални технологии като SLA, SLS, Multi Jet, DLP, LCD или DMLS, които изискват допълнително обучение и повече опит, за да можете да оперирате с тях.