Комбинацията от оригинален, висококачествен избор на материали и креативни идеи реализирани по възможно най-добрия начин, ясно отличават очилата от Marcus Marienfeld AG от останалите конвенционални очила.
От годините си като златар, Маркъс Мариенфелд винаги е бил в търсене на иновации и предизвикателства, когато става въпрос за дизайн и производство на нови аксесоари. Съвсем наскоро, използвайки Fuse 1, той интегрира селективно лазерно синтероване (SLS) 3D печат в производствената линия за своите стъклени рамки в швейцарската си работилница за отпечатване на части за крайна употреба и бързи инструменти за формиране на титан.
В интервю с formlabs, биешия златар говори за първите си стъпки със SLS 3D принтиране, предимствата, които му дава в серийното производство, както и за продуктите по поръчка и защо толкова обича да използва найлон като суровина.
Историята на Мариенфелд – От Златар до Производител на 3D Очила
Маркъс Мариенфелд идва в настоящия си дом, Швейцария, като изкусен златар. Не след дълго, тов вижда потенциала в своята индустрия да промени — дори да революционизира — конвенционалните и предимно остарели производствени техники. За своя мисия приема не само да внесе технологии в дизайна на бижута, но и в тяхното производство.

Първоначално започва с компания, която разработва колекции от бижута, като винаги се е стремял да внесе всяка част от вътрешния процес и да изработва продуктите на ръка, от чертежа до конструкцията на модела чак до внедряването и производството. Като златар, той първо използва SLA 3D печат за бързо прототипиране на бижута и аксесоари, преди да програмира дизайните на CNC машина.
Днес Мариенфелд използва предимно SLS 3D принтиране в своето ново поприще: производство на очила. Неговата компания интегрира материала Nylon 11 Powder в своите сложни и висококачествени рамки за очила и също така използва SLS части като инструмент за производство.
“Основната ми идея е, че се стремим да бъдем самодостатъчни в нашите производствени процеси, да можем да влияем много точно на процесите и винаги да останем гъвкави. 3D принтер, който мога да внеса в собствения си офис, изпълнява точно тази визия.”
– Маркъс Мариенфелд
3D Печат на Стъклени Рамки в Серийно Производство с Fuse 1
От тази година, Marcus Marienfeld AG все повече интегрира найлона в необичайния си избор на материали – който варира от въглерод до титан, биволски рог и дърво от стари дъбови бъчви – за своите луксозни очила с помощта на собствения си Fuse 1 SLS 3D принтер. Самият Мариенфелд признава:
“Нашите очила са различни от всички останали на пазара.”

С тази амбиция, той решава да включи материала Formlabs Nylon 11 Powder в своите дизайни на очила. Отначало, в студиото на Мариенфелд са тествани много различни модели, главно на предни части на рамката, принтирани върху Fuse 1. Установено е, че в рамките само на ден и половина, могат да се изработят общо 80 готови фасади на рамки за очила в един принт.
Тъй като предлага високи детайли и не изисква поддържащи структури, технологията за селективно лазерно синтероване на Fuse 1 е подходяща за отпечатване на деликатни дизайнерски елементи.
“Едно от страхотните неща за SLS 3D печата е, че може да отпечатва вложени части без поддържащи структури.”
– Маркъс Мариенфелд

В компанията вече се разработват няколко нови дизайна за очила с найлонови части. Спортните очила например са проектирани с интегрирани вентилационни отвори, които трябва да бъдат завършени с преплетен печат.
“Fuse 1 винаги работи на 100% по отношение на точността. Това е страхотно.”
– Маркъс Мариенфелд
Fuse 1 продължава да отваря нови хоризонти за дизайнера. “Създадохме специални очила, които не са просто плоски, но и по-плътни отвън. Те са изградени почти конично. За да създадете нещо подобно, 3D принтът е от ключово значение. Можем лесно да реализираме специални проекти, които не биха работили с други технологии”, обяснява Мариенфелд.

Естетическите Предимства на Издръжливия Найлонов Материал
Докато механичните свойства като устойчивост на температура са от изключително значение за много потребители на Fuse 1, Мариенфелд приема напълно различна гледна точка. При избора на материала, дизайнерът избра Nylon 11 Powder преди всичко заради естетическите му свойства.
“Искам да подчертая тъмния антрацит на Nylon 11 Powder. Той има неутрален вид и позволява да си играете с различни комбинации от материали. Ако е бижу, можете чудесно да комбинирате цветни елементи.”, казва Мариенфелд.
Освен това, полугланцовото покритие, което все още запазва известно сцепление след довършителните стъпки, е важно и за продажбата на очилата Nylon 11 Powder, и за носенето им.

3D Принтирането Превръща Индивидуалните Желания на Клиента в Реалност
Тъй като Marcus Marienfeld AG също използва много други производствени технологии за своите очила от дълго време, могат да се направят ясни сравнения между процеса на 3D принтиране и традиционните процеси, като CNC обработка. Въглеродните стъкла в Мариенфелд се фрезоват на пет осна CNC машина. По отношение на детайлите, те вършат цялата работа, но не позволяват да се правят индивидуални промени, за да предостави на всеки клиент очила, които идеално пасват на лицето му.
“С 3D принтиране мога да направя това веднага. Ако сте запознати с CAD дизайна, можете лесно да направите корекции в 3D модела, да го качите в софтуера и да го отпечатате директно. Когато става въпрос за фрезоване, от друга страна, винаги ще имам нужда от индивидуална и скъпа разработка на инструмент, за да задържа елементите в машината”, обяснява Мариенфелд.
Например, той успя да изпълни заявката на планински водач за очила по поръчка само за две седмици благодарение на използването на 3D принтер. Става въпрос за чифт найлонови слънчеви очила със специфични странични характеристики срещу силните слънчеви лъчи на планината.
“От въглерода, който изисква конвенционални производствени методи, вероятно ще трябва да разчитате на два до три месеца за този вид производство”, коментира Мариенфелд.
SLS 3D Принтирани Инструменти за Формиране на Титан
Освен че произвежда очила с найлонови елементи, Marcus Marienfeld AG произвежда и свои собствени инструменти на Fuse 1. Nylon 11 Powder е особено подходящ за производство на инструменти за очила, изработени от титан, поради своята здравина и стабилност на размерите.
„Недостатъкът на титана е, че е труден за оформяне, огъване или фрезоване. Но реших да го пробвам с 3D принтиран Nylon 11 Powder пресов инструмент и той работи перфектно.”
– Маркъс Мариенфелд
Дизайнерът допълва: “Ние правим пресови инструменти за огъване на стъклените рамки в правилната форма. Необходимо е да се създаде различна кривина на рамката в зависимост от модела на очилата. Ние правехме това много трудоемко със стоманени инструменти, които водят до високи разходи за модел.”
Такова производствено помощно средство, изработено от Nylon 11 Powder, състоящо се от горен и долен инструмент, се завинтва в превключваща преса в завода и може да издържи на натиск от прибл. 90 килограма. Отличната стабилност на размерите на Nylon 11 Powder предотвратява появата на вдлъбнатини върху инструментите на местата, където титановите ръбове влизат в контакт с инструмента при такова високо налягане.
Иновации, Задвижвани от 3D Печат
“Нашата цел е винаги да растем. Не по размер или обем на продажбите, а по качество и иновации.”, казва Мариенфелд за марката си.
С 3D принтиране Мариенфелд е намерил технология за своята компания, която може да му спести време и пари чрез изграждане на прототипи и инструменти, като същевременно му дава възможност да развива непрекъснато своите продуктови дизайни и производствени методи, така че винаги да може да вдъхновява клиентите си.
“Ставаш много находчив и изобретателен, когато имаш 3D принтер като този. Мога да правя неща с малко усилия, които иначе не бих си и помислил да опитам!”
– Маркъс Мариенфелд
Разгледайте още от блога на 3DBGPRINT:
3D принтирането при изработка на протези