Източник снимка:3dbgprint.com
Днес 3d печата се налага като водеща технология не само в различните индустрии, но и сред обикновените потребители, които използват 3D принтери, за да създават както персонализирани инструменти, така и различни форми на изкуство, играчки и какво ли още не.
Ако и вие се вълнувате от триизмерния печат и ви се иска да узнаете как да започнете, отделете малко от времето си, за да прочетете този материал.
Какво е 3d принтер?
Преди да поговорим за това какво е триизмерен принтер, нека първо обясним какво представлява 3д отпечатването.
3D печатът, наричан още адаптивно производство представлява серия от процеси, благодарение на които може да бъде възможно създаването на различни триизмерни обекти чрез добавяне на материал слой след слой.
Въпреки, че най-често използваните материали за 3D принтиране са термопластични нишки пластмаса, смоли и метални сплави, практически всеки материал може да се използва за отпечатване на 3D модели.
Машините, които се използват за триизмерен печат се наричат 3d принтери. Принципът им на действие наподобява работата на мастиленоструйния принтер.
Основата разлика между дву и триизмерния принтер е, че главата на 3d машината е заменена с екструдер, който вместо мастило използва термопластични нишки или смоли, за да отпечати триизмерните обекти.
За кого е предназначена 3D технологията?
Краткият отговор е: ”За всички, които искат да могат да създават персонализирани 3d обекти”. Просто трябва да искате да започнете да работите с тази технология и да не се отказвате.
Разбира се, за да можете да създавате сложни форми ще ви е нужда малко практика, но имате ли желание ще се справите.
Какви специални умения може да се изискват ?
За щастие днес не се изисква да можете да работите с CAT, нито да сглобявате принтера сами, както беше в началото.
Сега това, което се иска е да закупите домашен 3D принтер, да знаете с какви материали работи (и да си ги осигурите естествено) и да можете да си свалите безплатен модел на обекта, който искате да отпечатите.
Откъде да започнете – с принтер с термопластична нишка или със смола?
FDM принтер с термопластични нишки
Източник снимка:3dbgprint.com
Когато се говори за триизмерен принтер, най-често се има предвид FDM технологията (Fused Deposition Modeling). И това не е случайно. Този тип принтери са универсални и са много подходящи за начинаещи.
Това е технология, при която се използват термопластични, нажежаеми нишки, които се наслагват слой по слой, докато се отпечати напълно обекта или прототипа.
Нишката се разтопява в полутечно състояние вътре в главата (екструдера) и след това се отлага слой по слой върху специална плоча (легло), за да създаде формата на 3д модела.
Термопластичните нишки, които този тип машини за 3D печат използват, за да отпечатват триизмерните обекти най-често са от материали като PLA (полимлечна киселина), ABS, PETG, както и други.
Като за съвсем начинаещ в 3d печат ви препоръчваме да започнете да отпечатвате с PLA нажежаеми нишки, тъй като полимлечната киселина е универсален материал, който е напълно безопасен, лек и с него се работи много лесно. С други думи, идеален е за всеки начинаещ в 3D печата.
Освен това цената на една намотка PLA е доста ниска, което си е още един плюс в полза на този материал.
ABS също е приемлив вариант, но тъй като изисква малко по-високи високи температури при екструдиране, не е биоразградим и отделя вредни и неприятни миризми, за да започнете да работите с него съветът ни е да изчакате малко, за да натрупате малко повечко опит.
Принтерите с термопластични нишки имат немалко предимства, сред които:
- Универсалност
- достъпна цена
- лекота на управление
Като минуси можем да посочим, че обектите се принтират малко по-бавно и не са с толкова голяма прецизност и детайлност като моделите, отпечатани със смола.
Източник снимка:3dbgprint.com
SLA , DLP и LCD принтери със смола
До преди няколко години цената на 3d принтерите със SLA, DPL и LCD технология беше доста висока и това беше една от основните причини, поради отпечатването със смоли се извършваше основно в производствата.
През последните години обаче на пазара се появиха и по-евтини модели 3D принтери, които отпечатват с фотополимери (смоли), което привлече интереса и на обикновените потребители.
Предимството на този тип машини за триизмерно печатане е, че са по-прецизни и са идеални за създаване на деликатни форми и 3d модели.
И трите технологии са доста сходни и използват сравнително проста основна концепция. На практика използват светлинен ултравиолетов източник (UV), чрез който втвърдяват течната смола.
SLA принтерът е един от най-разпространените и достъпни модели, които втвърдяват смолата с UV лазер. DPL принтерите се използват основно в производствата и за отпечатване използват цифрови протектори, а LCD устройствата използват LCD екран като източник на светлина.
Източник снимка:3dbgprint.com
За разлика от FDM технологията, която изглежда за начинаещия в 3D печата логична, отпечатването със смола може да се стои малко странно, тъй като принтирането се извършва “с краката нагоре”.
Вместо материалът да се наслоява слой след слой върху леглото, в основата на този вид принтери има резервоар за смолата, а “плочата” , върху която се отпечатва обекта се спуска отгоре.
Казано още по-просто, извършва се “потапяне”, при което течната смола се втвърдява от високопрецизен източник на светлина.
Обектите, принтирани чрез втвърдяване на смола с UV светлинен източник са с по-висока детайлност, точност и прецизност в сравнение с обектите, отпечатани с FDM с термопластични нишки.
Източник снимка:3dbgprint.com
Добре е да знаете обаче, че при отпечатване смолите отделят неприятна миризма и са потенциално токсични, което може да причини дразнене на кожата.
Поради тази причина е препоръчително повечето операции, свързани с 3д принтиране с фотополимери да се извършват с маска и ръкавици и да се отпечатва в помещения с много добра вентилация.
Друг минус, ако можем така да го наречем е свързан с фазата на последваща обработка.
С други думи, за да се получи добър резултат след отпечатването и за да сте сигурни, че смолата е обработена правилно е необходимо да извадите 3D принтирания обект внимателно от плочата с помощта на шпатула и да го измиете в алкохол изопропил или във вода (в зависимост от вида смола).
Какво съветват експертите?
И двата типа 3D печат имат както своите плюсове, така и някой минуси. Затова е важно, преди да се спрете на технология и да закупите 3d принтер за домашно ползване да се запитате за какво ще го използвате и каква цена бихте платили за него.
Ако искате да можете да създавате мащабни модели, да произвеждате прототипи бързо или да си отпечатате каска, броня на колата, калъф за телефон или здрави играчки за детето, тогава FDM принтерите с термопластични нишки са идеалният избор.
Но ако искате да отпечатвате триизмерни обекти с голяма детайлност, точност и прецизност или искате да създавате миниатюрни детайли или бижута, тогава SLA / DLP принтерите със смола са по-добрият избор, защото нивото на разделителна способност, което притежават е изключително високо.
Източник снимка:3dbgprint.com
В заключение
SLA, DPL и LCD принтерите, които отпечатват със смола са по-прецизни от FDM, но често казано, ако сте напълно начинаещ нашият съвет е да започнете да отпечатвате на FDM с нажежаема нишка и едва след като понатрупате опит да се пробвате с другия тип принтери със смола.
На пазара се предлага широка гама от FDM принтери за домашна употреба на много приемливи цени, а и материалите, с които принтират са в богата цветова гама и което е по-важно, цената им няма да съсипе бюджета ви.