Източник снимка:3dbgprint.com
Дюзите са компоненти на 3D принтера, които последни имат контакт с разтопената нишка, преди тя да бъде наслоена върху работната плоча и охладена, за да оформи 3D модела, който искате да отпечатите.
Затова е много важно, преди да започнете да работите с триизмерния принтер да се запознаете по-детайлно с основните видове и характеристики на тези толкова важни за 3D печата на елементи.
Какво представляват дюзите и за какво се използват?
Дюзите за 3D принтери са малки, но изключително важни компоненти, които определят степента, скоростта и височината на слоя на 3D печат. Те са част от екструдера – устройство, отговорно за топенето и нанасянето на слоевете материал за 3D печат.
По какво се различават?
Основното разграничение, което се прави между дюзите на 3D е въз основа на диаметър на дюзата и на материала.
Диаметър
Диаметърът на дюзата е от голямо значение, тъй като според него се определя минималната и максималната височина на слоя на 3D печат. Освен това, според него индиректно може да се определи скоростта на печат, тъй като от това колко нишка може да се екструдира зависи и скоростта на печат.
Видове дюзи според диаметъра
Най-често срещаните диаметри на дюзи за 3D принтер варират от:
- 0,25 мм и по-малко – Този вид дюзи са предназначени за 3D печат на много фини обекти с прецизни детайли и едва забележими слоеве.
Тъй като диаметърът на дюзата е много малък, скоростта на печат е ниска, което удължава и времето за отпечатване на обекта. Плюс това рисковете от запушване на дюзата е доста по-голям в сравнение с принтирането с по-големи дюзи.
- 0,4 мм – За повечето триизмерни принтери дюзите с диаметър 0,4 мм са стандарт. Те предлагат много добър баланс между разделителна способност, скорост на печат и прецизност. При принтиране с дюзи 0,4 мм се постига и най-добрата височина на слоя за 3D печат, която е 0,32 мм.
- 0,6 мм – При дюзите с този диаметър скоростта на печатане се увеличава още повече, тъй като могат да се отпечатват слоеве по-големи от 0,32 мм. Минусът е, че разделителната способност намалява, а заедно с нея и прецизността на принтиране.
- 1,00 мм и повече – Дюзите с диаметър 1,00 или повече милиметра не се използват често, тъй като с тях не се работи лесно, а и разделителната им способност не е много голяма.
Източник снимка:3dbgprint.com
Материал на дюзите
Поради относително високата си топлопроводимост, дюзите за 3D принтер се изработват от различни по вид материали, които от своя страна влияят на процеса на 3D печат по различни начини.
Месингови
Това е най-използваният материал за дюзи, тъй като има висока топлопроводимост и стабилност. Освен това се обработва лесно и цената му е икономически изгодна. Основният недостатък на месинга е бързото му износване.
Дюзите за 3D печат от месинг са много подходящи за отпечатване на PLA, ABS, PETG, TPU, TPE, PC, найлон и други неабразивни материали.
Неръждаема стомана
Дюзите от неръждаема стомана са до 10 пъти по-устойчиви на износване в сравнение с месинговите. Като недостатък можем да посочим по-ниската им топлопроводимост.
Те са чудесен избор за работа с абразивни материали, но при печатане със стандартни материали като ABS и PLA не могат да гарантират същата добра скорост на печат както месинговите дюзи.
Дюзи с никелово или хромирано покритие
За да се предпазят месинговите или медните дюзи от прекалено бързо износване на пазара се предлагат дюзи с никелово или хромирано покритие. Този вид дюзи са с по-висока износоустойчивост и по-висока топлоустойчивост, но не са много подходящи за постоянна употреба с абразивни материали.
Закалена стомана
Дюзите от закалена стомана са проектирани за работа с абразивни материали и имат много по-висока износоустойчивост дори и от дюзите от неръждаема стомана. Недостатъците им са, че са с по-ниска топлопроводимост в сравнение с останалите материали и цената им е по-висока.
Рубинени/ месингови
Този вид дюзи се нареждат във високия клас дюзи за 3D принтер. Най-общо казано, това са месингови дюзи, които имат рубин на върха си. Рубиненият връх на дюзата осигурява допълнителна устойчивост на износване и голяма прецизност при отпечатването. Като недостатък можем да посочим по-високата цена.
Във високия клас, редом до рубинените дюзи се нареждат и волфрамовите, които също са много прецизни, с голяма издръжливост и износоустойчивост и разбира се, с доста висока цена в сравнение с останалите видове дюзи.
![builder extreme 1500 HC](https://3dbgprint.com/wp-content/uploads/2022/01/builder-extreme-1500-HC.png)
builder extreme 1500 HC
Източник снимка:3dbgprint.com
Как се сменя дюза на 3D принтер?
Добре е да знаете как се сменят дюзите, тъй като с течение на времето те се износват и все ще дойде момент, в който трябва да ги смените. Смяната се извършва в няколко основни стъпки, които ще ви представим сега.
Стъпка 1- Подготовка на инструментите
За смяната на дюзата за 3D ще са ви нужни базови инструменти като набор от гаечни ключове за задържане на дюзата и за захващане на нагревателния блок.
Стъпка 2 – Загрейте горещия край до максимална температура
За да можете по-лесно да отстраните дюзата от екструдера първо трябва да загреете края до максималната температура. Високата температура ще разшири метала достатъчно, за да можете по-лесно да отстраните нишката и извадите дюзата.
Стъпка 3 – Отстранете дюзата
С помощта на ключа захванете нагревателния блок. С другата си ръка хванете дюзата с гаечния ключ и започнете да я развивате в посока на часовниковата стрелка. Не е нужно да я дърпате. Просто развивайте бавно и внимателно и тя бързо ще излезе.
Стъпка 4 – Инсталирайте новата дюза
Поставете новата дюза за 3D принтера като работите по обратния ред. Уверете се, екструдерът още е топъл, когато я поставяте. Използвайте динамометричен ключ, за да сте сигурни, че сте я затегнали здраво.
Стъпка 5 – Настройка на параметрите
След като смените дюзата трябва да извършите някой настройки, за да “кажете” на принтера какво сте направили като му посочите какъв е новият диаметър на дюзата.
Трябва да зададете и ширина на екструдиране, както и височина на слоя на 3D печат. Височината на слоя обикновено се задава според качеството на печат, което искате да получите и обикновено не се променя при смяна на дюзата, с някой изключения.
Общото правило за настройка на височината на слоя е да не надвишава ¾ (75%) от диаметъра на дюзата.
Видео: https://www.youtube.com/watch?v=txt6sxV6X88
Практични съвети при избор на дюза за 3D принтер
Ако използвате конвенционални материали като PLA или ABS и искате да отпечатвате средни по размер обекти, много добър избор са месинговите дюзи с диаметър от 0,4мм. Ако искате да печатите по-малки обекти, тогава месинговите дюзи от 0,25 мм са по-добрият избор.
Ако работите с абразивни материали, съдържащи влакна като PLA Carbon Fiber или други подобни е добре да използвате дюза от закалена стомана с 0,50 мм, за да избегнете запушването на дюзата.
Ако искате да отпечатите големи обекти от абразивни материали, препоръчителната дюза е рубинената.
Ако използвате одобрени материали за контакт с кожата и храната, единствената дюза за поддържане на качеството е дюзата от неръждаема стомана с диаметър от 0,4 мм.
След като изясните материала и диаметъра на вида дюза е добре да вземете под внимание височината на слоя на 3D печата. Казваме това, тъй като от този параметър е ключов за постигане на правилната комбинация между покритие, продължителност и качество на печата.
![Активно загрята печатна камера](https://3dbgprint.com/wp-content/uploads/2021/06/23.png)
Активно загрята печатна камера
Източник снимка:3dbgprint.com
Като знаете, че препоръчителната височина на слоя е 75 – 80% от изходния диаметър на дюзата, преди да започнете да печатите трябва да нивелирате и калибрирате основата на триизмерния принтер и дюзата изключително внимателно, точно и прецизно.