С всяка изминала година, тенденцията около 3д моделирането започна да става все по-голяма. Иновативният метод за моделиране представлява техника в компютърната графика, с която се създава триизмерно цифрово представяне на дадени обекти или повърхности.
За целта обаче работникът използва специален софтуер, който е предназначен за манипулиране на точките във виртуалното пространство. По този начин той е способен да образува така наречената ‘’ мрежа ‘’. Тя представлява колекция от върхове, които образуват съответния обект.
От друга страна 3д моделите могат да се генерират автоматично или изцяло ръчно чрез манипулиране на мрежата или деформиране на върховете по един или друг начин.
Именно поради това е напълно възможно да срещнете метода в следните сфери :
- Медицината
- Архитектурата
- Индустрията за видео игри
- Масовото производство
- Модата
- Развлекателната индустрия
За да добиете повече представа относно технологията, ви съветваме да продължавате да четете. Днес сме подготвили развлекателната информация, която е свързана именно с основните принципи при 3д моделирането. Наред с това ще ви предоставим и едни от най-популярните софтуери, така че останете с нас докрай.
История на 3Д моделирането
За изненада на мнозина първите триизмерни модели са били създадени едва през далечните 60-те години на миналия век. Тогавашните експерти в областта на компютърното инженерство и автоматизацията са били единствените, които са имали пряк достъп до техниката.
Въпреки това обаче за пионер в тази сфера се счита Иван Съндърланд, който всъщност е създателят на революционната програма – Sketchpad. Именно поради нейните заслуги моделирането е това, което е днес.
Според най-актуалните сведения всичко започва в университета в Юта, където Съндърланд, заедно със своя колега – Дейвид Евънс, отварят първата по рода си катедра по компютърни технологии. Те привличат в нея безброй талантливи специалисти, които за нула време допринасят за скоростното развитие на индустрията.
С наближаването на 1969 година, двамата партньори – Съндърланд и Евънс, откриват първата компания за 3д графики. Първоначално техните услуги са се използвали най-застъпено в телевизионните реклами, но с течение на времето тяхното присъствие започна да се забелязва и в други области. На този етап то определено е най-силно изразено в архитектурата
Представяне и анализ на основните принципи и теории на 3Д моделирането
Както вече споменахме в самото начало, 3д моделирането представлява цифрово представяне на обект или повърхност, чрез използването на софтуер за триизмерно моделиране. Това което повечето хора не знаят обаче е, че в най-основния случай триизмерният модел може да бъде създаден от прости форми, като – кубчета, правоъгълници и триъгълници.
След това тези форми задължително се модифицират в по-сложни, многоъгълни дизайни. Друг детайл, който е от съществено значение е, че в зависимост от формата на моделиране, обектите от реалния свят се сканират в софтуера чрез устройство за 3д сканиране. Благодарение на него всичко се случва бързо и лесно.
Веднъж щом това е факт, обектите преминават към последната процедура, която е свързана със създаването на крайния модел. А когато се достигне до този финален етап, потребителят разполага с пълната свобода да мащабира и манипулира своя дизайн, така както намери за добре.
Преди да продължим напред е редно да ви запознаем с основните градивни термини при моделирането, като те са :
- Vertex – единична точка или най-малкият компонент на един 3д модел.
- Edge – права линия, която свързва два върха (Vertex). Ръбовете определят формата на 3д модела.
- Polygon – всяка форма, която е образувана чрез свързване на прави линии. В зависимост от броя на страните и степента на ъглите те биват няколко типа полигони – равностранни, равноъгълни, правилен, неправилен, цикличен, изпъкнал и вдлъбнат.
- Face – това е основната част на многоъгълната мрежа. Дава възможност за запълване на пространството между краищата.
- Mesh – колекция от полигони, които са свързани с техните върхове, ръбове и лица. По принцип триизмерните обекти се състоят от една или повече 3д мрежи.
Разбира се това не е краят, тъй като всяка програма за моделиране работи в така наречената 3д среда. Тя от своя страна се визуализира чрез компютри с помощта на вектори и равнини.
Векторите са геометрични обекти с дължина и ширина, като те обикновено се представят със стрелка. А, равнините са двумерна повърхност, която се простира отдалеч.
След цялата тази информация със сигурност сте още по-ентусиазирани относно иновативната технология. Днес тя е по-достъпна от всякога, така че защо не опитате и самите вие ? Като начинаещи обаче е важно да знаете, че съществуват няколко предизвикателства, с които гарантирано ще се сблъскате, когато започнете.
Деформациите в CAD програмите
Дизайнерът е напълно способен да модифицира структурата на модела, благодарение на деформациите в CAD програмите. За типичен пример можем да вземем проектирането при сложните модели. Те изискват човек да направи няколко експеримента, преди да получи правилния дизайн.
За целта могат да се използват разнообразни инструменти за деформация, с които да се създаде голям брой полигони. Преимуществото на този процес е че, работникът може да работи по начин, който да запази оригиналния модел.
Манипулацията на проектиран модел
Това е процес на трансформиране на вече проектирания модел по начин, който да отговаря на вашите конкретни нужди и изисквания. Най-широко използваните инструменти за манипулация са опциите, които са предоставени в CAD програмите.
Двоични операции
Двоичните операции са полигонални операции за моделиране, които се извършват с цел да се създаде нова мрежа от други две мрежи. Също така е важно да уточним, че две или повече мрежи ( Mesh) могат да бъдат обединени или изцяло пресичащи се.
Измервания
Както подсказва наименованието, това е изчисляването на стойностите на мрежата. Можете да приложите измервания към следните неща – обем, напречно сечение, повърхност и много други.
Софтуер
В края на краищата, стигнахме и до най-вълнуващата тема от нашата статия, която е свързана именно със софтуерите при 3д моделирането. В интерес на истината повечето CAD програми на пазара ще ви дадат страхотни резултати, но преди да успеете да изградите вашия първи проект е редно да преминете през обучение.
Макар че, някои софтуери са пълни с функции, които вероятно никога няма да използвате, специалистите съветват да изберете програми, които са предназначени за начинаещи. Ето затова ние ще ви представим едни от най-популярните.
Blender
Световно известната програма Blender, представлява безплатен софтуер за 3д моделиране и анимация с отворен код. С нея вие ще разполагате с пълен набор от инструменти, които ще ви помогнат поетапно да създавате обекти с професионално качество.
Въпреки това обаче не подценявайте приложението, тъй като според мнозина експерти в областа, обучението с Blender може да бъде по-сложно от очакваното.
SketchUp
Този инструмент е обикновено популярен сред архитекти и ландшафт дизайнери. Той разполага както с безплатна версия, така и с платена. По принцип интерфейсът е изключително елементарен за употреба, така че това го прави идеален за начинаещите, които искат да започнат с 3д моделиране на архитектурни неща.
Vectary
Въпреки че Vectary е онлайн софтуер, той разполага с капацитет за 3д моделиране и изобразяване на изображения в реално време. Според експертите, работата с него е повече от улеснена. Именно поради това е напълно възможно да го срещнете в графичния, продуктовия и игровия дизайн, както и при 2д и 3д моделиране.
Leopoly
И последният, но не и на последно място софтуер е – Leopoly. Той е изключително лесен за експлоатация, като в допълнение към това безплатна платформа е базирана на браузър. Идеален за студенти и начинаещи.
Потребителите могат да започнат своя проект с кълбо от глина или други форми и да създадат свои собствени дизайни чрез рисуване, щамповане, скулптуриране и много други техники.