През последното десетилетие индустрията на триизмерното принтиране преживя стабилен и постоянен растеж, разрушавайки множество промишлености. Понякога е трудно да се следят всички, но иноваторите и изследователи в модния дизайн, автомобилното строителство и аерокосмическата промишленост заложиха на 3D печата, за да направят своето производство още по-бързо и практично.
Това е само началото, тъй като промени започнаха да се наблюдават почти навсякъде. Дори компаниите, които произвеждат и продават индустриални 3D принтери, поставиха начало на своята дигитализация, започвайки да предоставят своите услуги онлайн , за да може всеки да има достъп до тях и съответно да купува.
Днес разходите нужни за сдобиването с иновативната машина са спаднали толкова значително, че можете да си закупите качествен принтер за по-малко от 2000 лв., ако естествено се интересувате сами да проверите нашумялата тенденция.
Технологията на 3D печата никога не е била по-достъпна от сега, затова ако все още не притежавате такава ви съветваме да побързате, тъй като навлизането в новата ера е неизбежно.
Къде ще се забележи най-голямо въздействие ?
През изминалата 2019 година световният пазар за производство отчете ръст с над 10,4 милиарда долара за първи път от близо 40 години и не изглежда, че този растеж скоро ще спре. Според множество доклади, пазарът би трябвало да се удвоява на всеки три години с прогнозиран годишен ръст между 18.2 % и 27.2 %.
След тези данни ни връхлита въпроса дали всъщност сме на върха на тази революция с навлизането в 2020 година ? Отговорът е – частично да, но това обаче може да не е толкова очевидно, колкото мислите.
В следващите няколко години почти без съмнение най-големите области на непосредствения растеж на тази технология ще бъдат тези пряко свързани с разработването на нови продукти, които вече се забелязват силно, както и веригите за доставки на пазара.
Изменение също може да се наблюдава и в следните няколко глобални сфери :
- Автомобилната индустрия
- Морската индустрия
- Медицината
- Строителството
- Спорта
- Железопътният транспорт и други
Адитивното производство получава много внимание поради потенциалното му приложение в почти всяка световна индустрия и то тепърва ще видим неговият пълен потенциал. Ето защо ние ще разгледаме обективно приложенията, в които ще се усети превъзходството с преминаването на новата година.
Характеристика на новите приложения
Адитивното производство е техническото име на триизмерното принтиране. То трансформира начина, по който изграждаме обектите, отваряйки непозната вселена с нови възможности. Чрез постепенно добавяне на слоеве материали, вместо рязане и запояване, 3D печата ни позволява на произвеждаме части с обновени геометрии.
Тези геометрии от своя страна разполагат с различни физични свойства за разлика от стандартните. Именно тук е мястото, където триизмерното принтиране се превръща в мощен и ценен инструмент за различните индустриални приложения.
Благодарение на него е напълно възможно да се изградят части, които са изключително леки, устойчиви и най-вече здрави. Тези преимущества са безценни, но най-важното е, че те също така могат да се сътворят от по-малко на брой компоненти.
За да добиете повече представа за съвършенството на тази машина ще трябва да разгледаме някои от отраслите, където работният процес вече започва да става зависим от нея.
Медицината
Връзката, споделена между триизмерните технологии и медицината прилича повече на научно фантастичен филм от колкото на същинска действителност. Медицинските специалисти използват 3D принтирането за множество цели. Част от които са :
- Отпечатване на персонализирани протези
- Разработване на ръководства за хирургически практики
- Репликиране на кости, органи и кръвоносни съдове
Специфичното в тази сфера е, че всеки пациент е твърде индивидуален. Тук именно влиза в сила триизмерният печат, защото помага значително да се намалят разходите и времето на всички процедури.
По отношение на здравните услуги световният пазар отбелязва забележителен напредък. Той от своя страна вероятно ще продължи да се разраства, както през 2020 година, така и след това.
Масовото производство
Всеки е наясно с това, че нашите екосистеми са прекалено крехки и не понасят въздействието, което прилагаме върху тях. Но малцина са наясно, че съществуват няколко начина, по които 3D принтирането може да повлияе на околната среда и то в положителна насока.
По директно, технологията може да намали значително отпадъците, предлагайки по-устойчиви алтернативи за промишленото производство на големите компании. Освен това този иновативен метод в крайна сметка ще улесни същите тези производители да създават нещата на местно ниво, допълнително ограничавайки нашето разчитане на изкопаемите горива в дългосрочен план.
Все повече изследователи се обръщат за помощ към триизмерната технология за решаването на сложни екологични проблеми. Нещата обаче са все още далеч от това да бъдат перфектни. Въпреки че принтерите приемат само рециклирани материали според някои проучвания те използват от 50 до 100 пъти повече електроенергия от традиционните производствени методи.
Автомобилостроене
Най-голямото предимство на 3D принтирането е, че той е прецизен инструмент предназначен за бързо прототипиране. Това свойство го прави изключително предпочитан за производителите на автомобили.
Пример можем да дадем с компанията на ‚‘‘ Ford ’’, където специалистите използват именно технологията, за да направят авточасти за тестване. По този начин те успяват да спестяват по 493 000 долара на месец, което си е доста впечатляващ резултат.
Друг известен производител, който се възползва от триизмерните възможности е – Bentley. Британската марка искаше да добави малко повече отличителност и усет към своите луксозни изпълнения и съответно го постигна чрез принтера, създавайки далеч по-подробни и прецизни части.
За изненада на мнозина цели превозни средства също могат да бъде отпечатвани чрез 3D принтерите. На практика в бъдеще бихме могли без проблем да отпечатаме колата на нашите мечти вместо да посещаваме автосалоните, за да си я закупим.
Модата
В последните няколко години модата също започна да проявява интерес към качествата на триизмерният печат. С помощта на прототипирането, както утвърдените, така и младите дизайнери могат да създават своите идеи много по-бързо или да проектират свои собствени уникални творения.
Освен в дрехите това се забелязва и при производителите на обувки. Фирмите като ‘’ Adidas ’’ и ‘’ Under Armour ’’ използват технологията, за да сътворяват по-комфортни и здрави продукти за своите потребители.
В крайна сметка ще настъпи момент, когато принтирането ще е толкова напреднало, че ще е напълно възможно да си възпроизвеждаме дрехи и обувки, без дори да напускаме уюта на дома. Иновацията ще отвори вратите за появата на свръх персонализирането.
Аерокосмическа индустрия
Технологията за 3D печат вече е изиграла основна роля в тази сфера. На първо място, принтирането може да бъде отличен начин с който пътуванията до откритият космос да се превърнат в по-евтини и функционални.
Доставките на храна и резервни части са изключително трудни, особено когато астронавтите се намират на милиони километри от дома. Но възможността за отпечатването им може да улесни тяхната работа многократно.
Въпреки това забавлението не спира до тук, защото има много стартиращи компании, разполагащи с амбицията да изпращат хора в космоса. С други думи космическият туризъм ще стане напълно възможен. На пръв етап проектите са свързани с пътувания предимно около Луната, но това няма да попречи да се разшири и до други планети.
Бъдещето на 3D принтирането
Докато гледаме към 2020 година и отвъд нея, технологията и материалите нужни за 3D печат вероятно ще продължават да се подобряват. Триизмерното принтиране ще потвърди ролята си на една от най-трансформационните и последващи технологии с началото на четвъртата индустриална революция.
Поради този факт ключът за успеха на производителите вероятно ще се крие в техният опит и действия, тъй като те трябва внимателно да обмислят как биха се възползвали от цялостната промяна, която ще настъпи.
За да изпълнят това ще е необходимо нов начин на мислене, чрез който да адресират целия жизнен цикъл на производството. То преминава от части и дизайн на продукта до прототип и съответно масово производство. Това от своя страна ще доведе и до промяна в начина, по който светът проектира и цялостно произвежда.