Точните настройки за 3д рязането са едни от най-важните фактори за постигането на успешен триизмерен печат. В тази умисъл дори и най-опитните производители често преминават през проби и грешки, за да открият перфектната за тях конфигурация, която да им даде отлични резултати.
Като цяло задаването на правилните параметри във вашата машина може да означава разликата между създаването на качествен и некачествен проект. Ето защо е от толкова важно значение да знаете как работят слайсърите на машината и как всяка различна настройка им повлиява за крайният резултат.
Реално погледнато всички тези функции със сигурност ще изглеждат смущаващи, особено за начинаещите. Част от проблема се дължи на това, че оптималните опции зависят от това какъв дизайн ще се отпечатва и какъв материал ще се използва, така че идеалната настройка почти не съществува.
Единствено изключение може да се направи за програмата, която е известна под наименованието “Combing”. Тя е най-усъвършенстваният метод, който ще ви позволи да поемете контрол над всичко, гарантирайки създаването на 3д печат от следващо ниво. Ето затова днес ще я разгледаме, за да можете да добиете повече представа относно нея.
Същност и приложение на слайсинга
Преди да преминем към същественият дял е редно първо да ви запознаем с част от основите. Слайсинга е най-важният елемент, тъй като представлява софтуер за печат, който преобразува цифровите модели от компютъра в директни физически обекти.
Той нарязва вашият CAD модел на хоризонтални слоеве въз основа на избраните от вас настройки. Практичността му не спира до тук, защото след това самостоятелно изчислява колко материал ще трябва да бъде екструдиран към принтера и колко време ще отнеме, за да се осъществи процеса.
В самият край цялата тази информация се обединява в един общ файл, който се изпраща към вашата машина. Както вече казахме, конфигурацията влияе доста върху качеството на разпечатката, така че е от значение да имате подходящ софтуер, за да получите възможно най-добрите резултати.
Типичен пример за такъв можем да ви дадем с популярният избор на специалистите версията – Cura. Макар безплатна, тя разполага с достъп до всички функции подобно на останалите. А нещото, което я кара да е толкова желана е възможността за използване на Combing технологията.
Функционална ли е програмата Cura ?
Технологичната програма е произведена от компанията Ultimaker и е изключително лесна за употреба, което я прави идеална за начинаещите и професионалните работници. Тя не представлява собствен софтуер, така че е напълно способна да функционира за множество различни принтери. Единственият компромис е, че имате по-малко контрол над някои специфични функции.
Ако предварително използвате правилно настроен триизмерен принтер обаче, не би трябвало да изпитвате проблеми с печатането на първият слой. Докато Cura има налични профили за печат, което най-вероятно ще останете така, правилната настройка гарантира незаменим успех без значение от използваният материал.
Положителните резултати още в самото начало са от решаващо значение за цялостният успех на проекта. Понякога отпечатването на идеален първи слой е единственото от което се нуждаете. Признаците за сполучлив резултат са изграждането на лъскава и равна долна повърхност от желаният обект.
Също така нека не забравяме и правилното отношение на размерите. При тях не трябва да има излишни или специфично поставени линии. За да избегнете това оптимизирайте скоростта, но имайте в предвид, че високата скорост убива добрите отпечатвания. Наред с това е препоръчително да активирате и режима Combing.
Предимството при Cura е, че ще ви позволи да нагласите два вида скорост според вашите желания. Те са скоростта на печат и скоростта на движение. Първият тип представлява бързината в движението на печатащата глава, а вторият отново нейното движение, но когато не печата.
Какво представлява Combing метода ?
Понятието представлява иновативен метод, който се използва главно в софтуера за триизмерен слайсинг, за да сведе до минимум грешките. Благодарение на помощта му вероятността от дефекти по външните повърхности се намалява значително.
Това се осъществява, като се преизчислят всички движения на хода на печатащата дюза. По този начин тя остава в периметъра на печата. Това от своя страна пък води до по-големи разстояния при пътуване, но с намалена нужда от ретракция на материала.
Ако случайно опцията е изключена, материалът ще се прибере, а печатащата глава ще се премести по права линия към следващата точка. Обяснено с други думи, когато го активирате компонентите на принтера ще избягват отпечатаните части по време на своето преместване.
Когато най-краткият път от една точка до друга е възпрепятствана, печатащият елемент ще се движи около него. Това съществено намаля вероятността за възможен контакт с вече отпечатаните части. Така вие ще можете да ги предпазите от смесване или повърхностни дефекти.
Функцията е масово използвана от всеки специалист, работещ с устройството. Без нейното съдействие крайните артикули няма да могат да бъдат във върховата си форма. Ето затова дори да сте начинаещ е препоръчително да го използвате, ако разбира се искате вашият проект да бъде повече от задоволителен.
Кога не е добре да се използва ?
В някои случаи при отпечатването на еднослойни обекти, Combing метода може лесно да се разглежда като дефект, предоставяйки несъразмерни линии в долният слой на модела. Предотвратяването му ще ви позволи по-бързо да извършите целият процес, тъй като няма да имате странични забавяния.
За да постигнете това обаче нагласете неговият режим на работа да бъде на – Not in Shell. Това означава, че ще се избягват зоните, които са вътре в периметъра и следователно отпечатването на оптимален слой ще бъде повече от възможно.
Също така е важно да обръщате внимание и на максималното разстояние без прибиране. За оптимални резултати поставете милиметровата стойност на 10 мм. От своя страна това означава, че всеки път, когато печатащата глава започне да се движи над зададената стойност, устройството ще се прибира навътре, спирайки отпечатването.
Нужен ли ни е експерт ?
Отговорът на този въпрос е доста относителен, тъй като до главна степен зависи от сложността на проекта с който се захващате. В повечето ситуации вие ще можете да използвате метода без тревоги. Все пак за неговата употреба се изисква единствено да го активирате и да оставите машината да си върши работата.
В крайна сметка, ако трябва да принтирате обект, който се състои от множество слоеве е препоръчително да потърсите експерт в тази област. Причината за това е, защото той ще може да измери и следователно тества как ще протече самият процес.
Разбира се и самите вие може да извършите необходимата проверка, но е напълно възможно да сгрешите някъде и да объркате всичко. За съжаление след това произведението ви ще се състои от множество дефекти, като например нанизвания с ненужен материал.
Заключение
Общо взето на този етап можем със сигурност да констатираме, че метода Combing е неизменна част от цялостният работен процес на 3д принтера. Употребата му е препоръчителна, защото в края на краищата вие ще целите да произведете най-доброто. Неговата достъпност може да се отбележи, като най-голямото преимущество за всеки.
С всеки изминал ден интегрирането на устройството става все по-голямо. Няма да бъде изненада, ако до няколко години всеки един от нас не започне да използва неговата функционалност наред с другите фантастични опции. Без значение от целта на употребата, всичко споменато по-горе трябва задължително да присъстват в работният ви процес.
В случай, че сме ви ентусиазирали относно тази тема, чувствайте се свободни да разгледате и други подобни поредици в нашият интерактивен уеб сайт – 3dbgprint.com. Ежемесечно споделяме вълнуващи новини за света около иновативните машини, така че несъмнено ще ви държим в течение.