Макар повечето хора да смятат, че 3D филмите са изобретение, което започна да преобладава през последните 40 или 50 години може да ви изненада факта, че първият 3D филм излязъл някога е произведен още през далечната 1922 година. Оттогава тази технология не може да се застъпи сигурно, тъй като през следващите години след създаването си, постоянно навлизаше и излизаше от мода.
Най-големият и напредък обаче беше забележително постигнат, благодарение на филмовия хит ‚‘‘ Avatar ’’ режисиран от Джеймс Камерън. Чрез него тази иновативна технология се възпламени с изключителна популярност и се превърна в най-актуалното и ново нещо на 21 век.
Хвърляйки поглед на ситуацията днес, изглежда че 3D очилата и самата 3D технология са тук и то за дълго време, като почти всеки филм е на разположение за гледане, както в цифров, така и в 3D вариант в повечето кина и театри.
Докато мнозина се питат какво точно представлява този метод и какво се крие зад неговото реализиране, самата истина е, че няма магия зад това, а просто съществуват няколко различни вида очила. Те работят в тандем със самата проекция, за да предоставят един невероятен визуален дисплей за всички наблюдаващи.
Технологичен процес
В киносалоните причината да ви задължават да носите 3D очила при излъчването на такъв тип прожекция е, за да подавате различни изображения в очите си точно, както прави една джаджа, която може би всеки е притежавал в даден етап от детството си – View Master.
Всъщност тяхната функция не е толкова сложна, колкото всеки предполага. Това е така защото екранът в салоните в действителност показва две изображения, а очилата които носите причиняват едното от тези изображения да навлиза в едното ви око, а другото да влезе в следващото. Има две общи системи за това, които се наричат – червено/зелено или червено/синьо.
Въпреки че тези системи сега се използват главно за телевизионни 3D ефекти и при много стари филми те се характеризират със споменатото горе, че на екрана се показват две изображения, едното в червено, а другото в синьо (или зелено). След това филтрите на очилата позволяват само по едно изображение да навлезе във всяко око, докато мозъкът изпълнява останалата част от процеса.
Видове 3D очила
Обикновено има три вида очила, които функционират специфично, използвайки различни методи, за да оживят плоските изображения на екрана. Те съответно са – анаглифни, поляризирани и активно затварящи.
Анаглифни
Това са най-често срещаните видове 3D очила и в голям процент от случаите, когато киноманите видят най-новите премиери пред екраните на своите телевизори, те се сещат за емблематичното изображение на анаглифните. Тези очила използват специални лещи преобладаващи обикновено в цветове – червен/ циан(специфичен оттенък на синьото) за интерпретация на образа.
Благодарение на обектива, функционалността им се изпълнява правилно и без тях това не би могло да е възможно. Те произвеждат изображението, което виждате, като се извършва цветно филтриране на това, което всъщност наблюдавате. Докато едното оптично стъкло филтрира цялото червено в изображението, другото стъкло обработва циановото и след това в работата се включва мозъкът ви който съответно ви кара да виждате картината в 3D.
Анаглифните 3D очила се предлагат също с няколко лещи по избор, освен стандартните:
- Червено/синьо
- Червено/зелено
- Магента(специфичен оттенък на червеното)/зелено
Поляризирани
В Disney World, Universal Studios и други места, като например в киносалоните един от най-предпочитаните методи днес е използването на поляризира лещи при проектирането на триизмерни обекти и филмови сцени. Това е така, защото този тип позволява безпроблемно цветово гледане. За осъществяването на тази цел най-основна роля играят два синхронизирани видео проектори. Те проектират два съответни изгледа върху екрана, всеки с различна поляризация.
И тъй като очилата също разполагат с различна поляризация, посредством своите филтри те позволяват само по едно от изображенията да навлиза във всяко едно око. Друга важна тяхна подробност е, че светлината навлизаща в очите ви се ограничава от тях, но вместо да я възпират с червени и сини цветове подобно на анаглифните очила, те имат жълтеникаво-кафяв нюанс. Също така този тип 3D очила са най-оптималният избор за IMAX.
Активно затварящи
Този вид се считат за най-модерният тип 3D очила налични днес. Докато другите два вида използват нещо наречено пасивно 3D, стъклата на тези използват активно 3D от където именно идва и тяхното наименование. Също така те не използват филтрирани изображения или цветове, за да създадат триизмерен ефект. Вместо това стъклата работят чрез технологията на LCD екрана, която позволява потъмняване на всеки обектив, редувайки лявата и дясната страна.
На практика това замъгляване се случва толкова бързо, че дори не може да забележите ефекта, овен ако не бъдете доста наблюдателни и не обърнете достатъчно голямо внимание. Този вид очила обикновено са захранвани от батерия или се поддържат чрез USB. За съжаление обаче са доста по-скъпи от традиционните 3D очила факт, който оправдава огромната разлика в качеството на изображението. Също така може да ги срещнете често под производството на големи компании, като Samsung, Asus, Panasonic, Sony и други.
Тайната на 3D очилата
Как работят всъщност тези оптични устройства до голяма степен зависи единствено от това как работят очите и съответно комуникират с мозъкът на човека. Човешките очи притежават една специфичност, която се нарича бинокулярно зрение. Тази физиологична функция работи най-добре, когато се използват и двете очи едновременно. Чрез нея хората получават дълбоко възприятие, благодарение на което всеки може да прецени с точност, кои обекти от зрителната му линия са по-близо или по-далече.
Бинокулярното зрение главно разчита на разстоянието между очите ви, за да предостави две различни гледни точки към едно и също нещо. Интервалът между очите обикновено е около два инча един от друг, така че изображенията, които всяко едно око представя, помагат да се изгради цялостна картина.
Всички видове 3D очила, работят на този принцип, като карат всяко око да вижда две различни неща. Независимо дали с едното зрение се вижда червен образ, а с другото син или лещите, които редуват потъмняването и изсветляването, очите виждат различни неща, поради причината че мозъкът бива подлъгван, за да може да ги интерпретира в ефективно 3D представление.
Бинокулярното зрение при човека
Всички човешки същества са генетически заложени да притежават две очи и абсолютно невероятно функционираща бинокулярна система за зрение. За обекти на разстояние до около 20 фута ( 6 до 7 метра ), тази система ни позволява лесно да кажем и то с добра точност, колко далеч се намира даденият обект. Например, ако в нашето зрително поле има множество обекти, можем автоматично да кажем кои са по-далеч, по-близо и колко са далеч естествено.
Но ако погледнем света със затворено око, нещата ще бъдат коренно различни. Това няма да попречи по никакъв начин да възприемате разстояния, но точността ще бъде намалена значително много и ще трябва да разчитате на визуални сигнали, за да направите точна преценка. За да може повече да добиете представа и да видите ясно каква е разликата е препоръчително да проведете следния експеримент, като помолите приятел да хвърли топка, която да се опитате да хванете от далече, държейки едното око затворено.
Както споменахме преди малко бинокулярното зрение разчита също на разстоянието между двете ни очи. Следователно чрез това, окото вижда света от малко по-различна гледна точка, а системата в мозъка ви използва разликата, за да изчисли съответното разстояние. Човешкият мозък има способността да съпоставя образите, които виждате с помощта на зрението си, въпреки че те са малко по-различни. Също така ако сте използвали стереоскопичен уред може да наблюдавате тази система в пълно действие.
Вредна ли е употребата на 3D очилата ?
Последните блокбастъра в Холивуд бяха пуснати, както като стандартна версия (2D), така и на триизмерна версия (3D). За да изпитате цялостният ефект на триизмерния филм обаче трябва задължително да носите специални очила, проектирани точно за тази цел. Когато 3D филмите започнаха да набират популярност, много хора бяха скептично настроение към ефектите, които един такъв тип филм може да окаже върху вашето зрение.
Може би се чудите как една 3D прожекция е лоша за очите ви след като всеки ден виждаме триизмерно ? Всъщност това твърдение, че виждаме света около нас по този начин е вярно, но филмите не могат да постигнат този ефект без помощта на специални методи, които са често под формата на 3D очила. Тези устройства филтрират светлината към всяко око по различен начин. Това изисква мускулите от своя страна да работят отделно, а не в координация помежду си.
В следствие от това очните мускули започват да се чувстват напрегнати, причинявайки главоболие, виене на свят и гадене. Тези последствия обикновено са временни и могат да бъдат предотвратени с отделяне от екрана за няколко секунди. Истината обаче е, че те не са вредни.
Главоболието и гаденето са в резултат на стрес от очите и мозъка, които трябва да работят по различен начин. Що се отнася до зрението досега няма известно доказателство 3D филмите да причиняват дългосрочни проблеми със зрението.
Но въпреки това ако сте по-чувствителни към главоболие, медицинските специалисти препоръчват да правите повече почивки или просто да не гледате толкова често такъв тип прожекции. Също така може да се опитате да стоите далеч от екрана, така че очите ви да не трябва постоянно да са в движение. И в крайна сметка е важно да не забравяте редовните профилактични прегледи при очният лекар, ако евентуално изпитвате някакви проблеми.