С напредъкът на технологиите се забеляза значителен ръст в пазара за широкоформатни 3D принтери, които са главно насочени към потребителите и малкият бизнес. Това се дължи на факта, че този тип машини за разлика от обикновените са идеални за проучването на етапите за разработване на модели в нестандартни размери.
Независимо дали вие самите сте производител, който иска да предприеме масивни проекти, или любител търсещ професионален принтер, съществува голям набор от широкоформатни видове, които ще ви свършат чудесна работа. С тях границите на невъзможното не съществуват.
Те се предлагат във всякакви форми и размери от настолни до индустриални. Благодарение на тях изработването на обемни единици вече не представлява проблем. Макар и да звучи лесно на пръв поглед, нещата не стоят точно така. Ето защо днес сме тук, за да ви разясним повече относно тази нашумяваща тенденция.
Как се осъществява този тип принтиране ?
Преди да започнете с проектирането на желаният от вас обект е от съществено значение да имате в предвид, че крайният продукт наистина представлява реален физически обект. Той ще разполага с тегло, по-голям размер и разбира се ограничения, така че бъдете внимателни.
Дори и да изглежда всичко в норма на екрана, наистина е важно да се уверите, че отпечатката ще бъде според вашите очаквания. В противен случай рискувате да загубите, както ценен ресурс под формата на време, така и материал за работа.
За изненада на мнозина, въпреки че машината може да принтира на голям формат е препоръчително да разделите модела си на няколко части, като след това да го сглобите. Една от основните причини да следвате този метод е, за да можете да направите нещата по-големи от платформата за изграждане.
Така вие не само ще спестите време, но ще успеете да създадете и по-солидна конструкция. Типичен пример е макета на Айфеловата кула при която имат редица различни надвеси и опорни конструкции. Чрез разделянето на кулата, частите могат да бъдат отпечатвани поотделно, за да добият блестящ вид и структура.
По какъв начин се прикрепват отделните елементи ?
На този етап предполагаме, че сте в невидение, тъй като сте зачудени как точно обекта придобива финална форма след като всяка една негова част се печата отделно ? За целта се използват специални лепила от които най-популярният избор е супер лепилото.
То е силно предпочитано, защото работи повече от перфектно в комбинация с материали, като:
- FDM,
- PLA,
Към това число също така могат да се добавят и SLA смолите. Въпреки широката си пластичност не напълно всички се приобщават добре към него.
Най-често това са гъвкавите материи и найлоните. Ако случайно използвате тях запомнете, че ще се нуждаете от по-специализирано лепило. Лепящите приспособления с по-висока якост всъщност могат да се представят отлично, когато супер лепилото не е ефективно.
Веднъж щом разрешите дилемата по това отношение идва ред на самото сглобяване. Дори след залепването е напълно възможно да забележите между частите малки шевове. Добър помощен инструмент в този случай е един специфичен пълнеж познат под наименованието – Bondo.
Той се нанася на тънки слоеве и след това се шлайфа, за да съответства на контурите на модела. Това от своя страна създава гладка еднородна повърхност, която запълва празнините и предразполага модела за боядисване.
Кои са най-големите размери в света ?
В случай, че все още не сте осъзнали под размер ние визираме големината на печатаният обект, а не на самата машина. Защо тогава не всички 3д принтери са големи? Отговорът е много елементарен и се основава на факта, че с увеличаването на мащаба, обемът се увеличава експоненциално.
Вземете за образец площ от 2х2х2, която има обем от 8 кубически инча. Когато обаче моделът се удвои до 4х4х4, обемът несъмнено ще нарасне до 64 инча. С други думи отпечатването на оригиналният ви печат може да отнеме 20 минути, докато при увеличената скала е възможно да отнеме цели 3 часа.
Следователно 3д принтирането на големи модели ще отнеме доста време, което почти никога не е в плюс за някои компании или професионалисти. Ето защо днес можем да сме единствено благодарни на техниците, които допринесоха за подобряването на тези устройства.
Сега малките принтери са до такава степен напреднали, че е постижимо да се създават върху тях реалистични обекти в голям формат. Реално погледнато не сте ограничени от нищо, така че развихрете въображението си. За целта единствено е нужно да следвате указанията, които представихме в горната подточка.
Наред с впечатляващите резултати те предоставят и други предимства :
- Ефективност
- Прецизност
- Нисък разход
- Стабилност
- Практичност
Реални предмети създадени от професионалисти
Чрез триизмерното принтиране е възможно да направите всичко от малки фигурки до инструменти за дома. Въпреки това обаче, щом става въпрос за впечатляващи отпечатвания, реализирането на голям проект, който е по-голям от възможностите на устройството може да доведе до някои невероятни неща.
Именно затова, днес ще ви поясним факта с няколко образеца, за които сме сигурни, че ще ви оставят без дъх. Подгответе се, тъй като някои от тях са наистина възхитителни.
Hulkbuster
Когато си помислите за гигантски 3д продукти може би никога не сте обмисляли костюмите на героите от Marvel, като подобаваща идея. Основателят James Bruton е истински фен и е мислел по-съвсем друг начин, защото от неговото произведение наистина можете да загубите равновесие.
Ако големината не е нещото, което ви впечатлява то трябва да знаете, че артикула е напълно функционален. За подсилването на интериорните му компоненти са използвани части от пяна. Така костюмът придобива лекота и удобство за по-продължително носене.
За производството му той е използвал машината Lulzbot Taz 6. За съжаление количеството използван материал не е известно, но то е достатъчно, за да се равнява на няколко стотин създадени парчета. Методът за работа е бил главно чрез шлайфане и боядисване на отделно отпечатани елементи.
Robot by InMoov
За тези от вас, почитащи научно-фантастичните филми с роботи, които са създадени да заместят човешките способности, имате късмет. Конкретният дизайн е произведен от професионалистът Gael Langevin работещ в компанията InMoov.
Най-интересната характеристика на спътникът от бъдещето е, че Google translate е интегриран в него, така че подобно на C3PO от Междузвездни войни, той владее много различни форми на комуникация. Макар и още да не е напълно завършен, определено пълната конструкция ще бъде впечатляваща.
Единственото нещо, което до този етап е споделено от производителите е, че за процеса са използвали помощта на принтерите – Flashforge Finder и Ender 3 Pro.
Local Motors Olli
Производителят е известен с многобройните си успешни проекти в създаването на автомобилни прототипи, които са изцяло триизмерно отпечатани. Първият проект на компанията беше малка електрическа кола, която се отличаваше с принтиран корпус.
С течение на времето, те подобриха своят работен процес и наскоро представиха най-новият си прототип – Olli. Това е, както може би вече сте познали малък градски автомобил. Въпреки, че все още е твърде рано този метод да замести конвенционалният начин за създаване на превозни средства, проектите определено са интересни.
R2-D2
Много фенове на Междузвездни войни мечтаят да притежават свой собствен R2-D2. Преди появата на 3д принтера това беше една мечта, а сега е по-скоро сбъдната реалност. И въпреки че изисква доста време и усилия хората са готови на всичко, за да го направят.
Първият производител, който представи този метод на света е самият Michael Baddeley. Той създаде този космически спътник с единствената цел да впечатли своето семейство и приятели. За изненада и на самият него, проектът му доби световна популярност.
Част от нещата, които изобретателният производител споделя са, че за купола са били необходими 3-4 кг. HLA материал. Също така шлайфането, шпакловането с обилни количества Bondo и много голямо количество постоянство са били основните трикове нужни за реализирането на проекта.