Създаването на прототип на ваш продукт може да се окаже не толкова лека задача. При стандартния метод се поръчва матрица по вече създаден тримерен модел. Това от своя страна може да ви струва доста скъпо, а и времето, което ще отнеме, не е никак малко.
Във време, в което потребителите търсят иновативни и персонализирани продукти и то без да се налага да чакат много за това, то бизнесът е необходимо да се опита максимално да отговори на потребителските нужди. В противен случай изостава и бързо бива изместен.
За щастие, с напредването на технологиите, вече съществуват техники, с които да можете да подобрите разработката и производството на вашите продукти. И не на последно място, то е възможно за кратко време и на много по-достъпни цени. И всичко това благодарение на иновативното 3D принтиране.
Как се прототипира с 3D принтер?
3D принтерът все по-бързо навлиза в ежедневието и във почти всяка възможна индустрия. То е повече от чудесно решение за вас, тъй като с него лесно можете да създавате висококачествени прототипи.
За разлика от създаването на матрица, при 3D принтерите с помощта на специално разработен софтуер, можете да създавате триизмерни модели на вашия компютър и да ги отпечатвате.
Основните и най-важни предимства на 3D принтерите е, че се избягват максимално възможните грешки при проектирането и производството на даден продукт. С тях много бързо и лесно можете да създавате, коригирате и отпечатвате желаните прототипи. И всичко това е възможно само в рамките на няколко часа.
Но главният въпрос е кои са основните стъпки при създаването на даден прототип.
Създаване на детайлна схема или скица
След като вече имате идеи за вашия продукт, за неговите свойства и визия, то първата крачка към създаването на прототипа, е да начертаете скици с помощта на софтуер. Има две важни схеми, за да направите идеалния прототип.
При тях ще се нуждаете от скица, която да показва визията на вашия продукт и такава, която да отразява неговите технически характеристики, като размери, материал на изработка и функции, които ще притежава.
Създаване на 3D модел
След като имате цялостната схема на вашия продукт, е време да го прехвърлите в софтуера за 3D моделиране. С негова помощ ще придобиете цялостна представа за вашия продукт.
Ще можете лесно да си визуализирате неговия размер, формата, която заема, както и дизайна. Освен това, ако забележите някакви дефекти или неточности, можете лесно да ги коригирате преди да го отпечатате.
3D принтиране на вашия прототип
И последната ви стъпка при създаването на вашия прототип, е да го отпечатате с помощта на 3D принтер. Тук от съществено значение са технологията и материалите, които ще използвате, за да го принтирате.
Те имат важна роля в това да пресъздадете максимално реален продукт с точните размери и всички необходими детайли, така че лесно да забележите, ако има налични неточности и грешки, които да се коригират преди да го дадете за производство.
Създаването на прототип определено може да се окаже предизвикателство, но крайната цел винаги си струва. Все повече дизайнери, инженери и други специалисти се възползват от 3D принтирането за създаване на прототип.
Освен стъпките по-горе, има още няколко ключови момента, на които да обърнете внимание преди да създадете вашия продукт.
Краен продукт
Преди създаването на прототип е важно да помислите за това каква е неговата цел. Ако желаете да създадете основно визия, то е добре да помислите за материалите и технологията, които ще ви осигурят по-добра резолюция.
В случай, че искате да тествате неговите свойства и това как функционира, то е необходимо да се спрете на здрави материали, подходящи за изпитване на продукта.
Технология за 3D печат
При създаването на прототип, от съществено значение е технологията на печат, която ще използвате. Има няколко основни технологии при 3D принтирането, като всяка една от тях предлага уникален стил, разнообразни свойства на използвания материал, както и в някои случаи има ограничения в дизайна.
Приниципи и начини на изработка?
Когато говорим за принципи и начини на изработка на прототипи с помощта на 3D принтирането, има два основни вида, които могат да се създадат.
Това са:
- Концептуална разработка
- Функционално прототипиране
Концептуалната разработка или моделиране се прави, за да се тества външния вид и естетическите качества на даден продукт. Едно от основните неща при създаването на нов продукт или подобряването на вече съществуващ, е да може да се създаде физически модел, който да можете да видите и докоснете.
Така ще разберете самата концепция на даден продукт, ще я изпробвате. Освен това, този тип прототипи ви дават възможност да откривате евентуални деформации, дефекти или неточности, които са се появили по време на моделирането. Така можете много лесно и бързо да ги идентифицирате и коригирате преди да сте пуснали продукта за производство.
За разлика от концептуалната разработка, при функционалното прототипиране може да се обърне достатъчно внимание на техническите характеристики, както и на свойствата, които притежава даден продукт.
Неоспорим факт е, че е много важно да се тества даден продукт преди да бъде пуснат на пазара. С помощта на този тип прототипиране, вие можете лесно да видите и разберете какви са физическите, механични и химични свойства на даден продукт.
С помощта на функционалното прототипиране се разбират следните неща за продуктите :
- колко устойчиви са на топлина.
- каква сила и твърдост притежават при наличието на външно влияние.
- както и до каква степен са стабилни.
Това определено ще ви спести много време и средства, както и ще ви помогне в създаването на продукт, който да се хареса на потребителите.
Видове принтери за прототипиране
Както ви споделихме по-горе, при прототипирането е от изключителна важност технологията, която се използва. Тя зависи изцяло от това какъв прототип ще създавате, както и каква е неговата цел.
Във връзка с технологията, има и няколко принтера, които са подходящи за прототипиране. Именно затова, днес ще ви представим основните технологии при 3D принтерите, за да придобиете по-добра представа относно тях.
FDM (Fused Deposition Modeling)
FDM принтерите работят с една от най-популярните, предпочитани и лесно достъпни технологии, които се среща при 3D принтирането. С помощта на пластмаса, която се подлага на топене, се оформя слой по слой крайният обект. Тази технология е препоръчителна при създаването на първоначални прототипи или за лично използване.
SLA (Stereolithography)
3D принтерите, които използват SLA технологията, имат резервоар, пълен с течна смола. При тях платформата потъва и се издига, докато всеки слой се втвърдява с помощта на UV лъчи. Тази технология е много по-скъпа от FDM, но е подходяща при прототипи, които имат висока резолюция.
SLS (Selective Laser Sintering)
Принтерите със SLS технологията използват прах, който синтерира слой по слой, докато лазер през това време спомага за втвърдяването на модела. Разбира се, това е възможно най-скъпия тип принтери, но те се препоръчват за създаване на прототипи от висок клас, необходими най-вече за промишлената индустрия.
При какви индустрии се използва и защо?
3D принтирането съществува още от 80-те години, но дълго време е било доста ограничено неговото използване. С развитието на иновациите, то се превръща във все по-достъпна технология, която бива използвана от много и различни индустрии и производствени сфери.
Възможността за създаване на прототипи, моделирани на какво ли не, дори и в домашни условия, ги превърнаха в нещо повече от обикновени устройства. Днес те са толкова широко разпространени, че почти няма сфера, в която да не послужат.
Част от тях са:
- Автомибилната индустрия
- Авиацията
- Медицината и фармацията
- Архитектура
- Строителството
- Хранителната промишленост
- Мебелната промишленост
- Образованието, изкуството и други
Благодарение на прототипирането с помощта на 3D принтерите, авиацията и автомобилната индустрия, например, успешно създават резервни части за коли и самолети. Нещо повече, благодарение на 3D принтирането медицината създава и проектира различни протези, изкуствени стави, зъби, коронки и какво ли още не.
Всичко това доказва, че създаването на прототипи с помощта на 3D принтирането е нещо, което ще се превърна в задължителна и жизненоважна част от нашия живот. Тази технология ще успее да реши много проблеми в различните сектори, най-вече в медицината, като подобри и улесни нашето ежедневието.