Акрилонитрил бутадиен стирол, който е по-разпознаваем под наименованието ABS, представлява термопластичен полимер, който е доста често срещан материал в индустрията на триизмерния печат. Известен е главно със своята добра устойчивост и лекота.
Употребата му може да бъде срещната главно в сектора на домакинските уреди, декоративните елементи и играчките, като в това число включваме дори емблематичния производител – Lego. Също така ABS пластмасите са силно използвани при FDM метода за 3д печат.
Моделирането с обезпечено отлагане (FDM) съществува от началото на 90-те години. Това всъщност е третата най-голяма технология за принтиране, която някога се е разработвала и в момента дори е една от най-широко използваните. Ето затова с развитието на машината започнаха да се увеличават и опциите за достъпни материали.
В интерес на истината ABS материалът е първият, който е въведен в този метод на печатане. С течение на времето, той се превръща в най-желата опция при FDM при професионалните приложения. За да добиете повече представа относно него ви съветваме да продължавате да четете.
Какво представляват ?
Нека започнем с факта, че ABS е полимер на акрилонитрил и стирен в присъствието на полибутадиен.
Общият им състав е следният :
- акрилонитрил – 20 %
- бутадиен – 25 %
- стирен – 55 %
Чрез промяната на състава на тези съединения е напълно възможно свойствата на ABS да се променят. По този начин ще може да се подобри неговата топлина, здравина и устойчивост на удар.
Когато това се случи, бутадиенът, който е гумено вещество, придава устойчивост дори при ниски температури, докато стиролът придава на пластмасата водонепроницаема и лъскава повърхност.
По принцип ABS пластмасите се предлагат под формата на нишки с диаметър от 1.75 до 2.85 мм. и в няколко различни цвята. Това от своя страна прави продукта перфектен за индустриите, които искат да се занимават с бързо прототипиране и производството на малки серии 3д функционални части.
Макар да е по-труден за печат от PLA, както вече казахме ABS остава много популярен 3д материал за професионалистите в триизмерния печат поради своята устойчивост на удар и висока температура, която преобладава от -20 до 80 градуса по целзий.
За изненада на мнозина ABS има температура на топене около 200 градуса, именно затова се препоръчва температурата на екструдиране да бъде между 230 и 260 градуса.
Кога се използва и от кого?
Приложението на ABS е изключителни широко, благодарение на неговите високи нива на устойчивост. Той също така успява да покаже висока структурна здравина, твърдост и отлични характеристики при ниска и висока температура. Това непременно го прави идеален за производство на автомобилни компоненти и кухненски уреди.
От друга страна този тип материал също проявява завидни електрически изолационни свойства, което го прави често срещан избор за приложение в корпусите на електрическите компоненти. Не изключваме възможност да го срещнете и при масовото производство на ежедневни продукти.
Причината за това се дължи на неговите ниски производствени разходи и леснота при обработка. При последваща обработка, специалистите разполагат с възможността да го залепят и боядисват.
Примери за продукти, произведени от ABS са следните няколко :
- корпуси на кухненски уреди
- едрогабаритни автомобилни елементи
- защитно оборудване
- играчки
- музикални инструменти и много други
Нужен ли е експерт?
На този етап потребителите, които изявяват желание да реализират проекти от ABS пластмаси се изправят пред редица различни предизвикателства. Макар да звучи метафорично, триизмерният печат с ABS е синоним на критичен проблем, тъй като е напълно възможно да възникне изкривяване, навиване и напукване на продукта.
Естествено това засяга формата, размера и производителността на печата. Като цяло тези проблеми са пряко причинени от склонността на материала да се свива до 2 % докато се охлажда. А, когато това охлаждане настъпни неравномерно на всеки слой, резултатът е повече от разочароващ.
Появява се прилепване (адхезия) и напукване. Прилепването на първия слой също е проблем при ABS и потребителите трябва да разрешат казуса чрез познатата на всеки методология ‘’ проба-грешка ’’. Ето затова препоръчваме винаги да се доверявате на експерт в областта.
Кога не е добре да се използва и защо ?
С проблемите, които обсъдихме по-горе, съществуват случаи, когато не е препоръчително да използвате ABS за 3д печат. Налични са и други алтернативи, които са много по-ефективни, но за да осъзнаете какво точно имаме предвид, първо ще ви представим, за които точно неща не препоръчваме ABS материалът.
Това е при производството на следните неща :
- стресоустойчиви части – това е един от разделите, където ABS е напълно неоправдан. За устойчиви части е по-добре да се използва PETG, който представлява пластмаса с по-застъпила устойчивост към удари.
- топлоустойчиви части – въпреки, че ABS има изключително добра устойчивост на топлина, някои проекти изискват повече. Ето затова добър вариант може да бъде да опитате с найлон, който не е толкова лесен за отпечатване, но е способен да издържи на екстремни температурни стойности.
- големи части – поради термичното свиване, печатането на големи компоненти с ABS е същински кошмар за всеки професионалист. Вместо това ви съветваме да се доверите на PLA или PETG.
- части с общо предназначение – без съмнение най-добрата пластмаса с общо предназначение е PLA. Това е лесен материал за печатане, който е с добро покритие и лесно може да се намери от всеки доставчик. Ако ще принтирате продукти, които няма да издържат на високи напрежения или температури, то PLA е вашето решение.
Заключение
В края на краищата можем да завършим с факта, че ABS е много популярен материал за адитивно производство, тъй като се използва още от началото на тази иновативна технология. Днес обаче съществуват и други алтернативи, които са много по-лесни за печат или с по-добри свойства за по-голямата част от случаите на употреба.
Ето затова ние от 3dbgprint препоръчваме да използвате ABS в 3д печат само и единствено, когато ще заглаждате или залепвате частите с ацетон. За продукти с общо предназначение ви насочваме да използвате задължително PLA, докато за по-тежки натоварвания прибягвайте към PETG.В случай, че желаете да прочетете актуални новини и интересни четива относно сферата на бъдещето – която е именно 3д принтиране, то смело посетете нашия онлайн сайт. В категорията ‘’ Блог ‘’ ще попаднете на изключителни интересни неща, които със сигурност ще ви бъдат от полза.