Представете си, че масивната статуя пред вас всъщност не е статуя и не е масивна? Представете си сега, че скулптурата пред вас е принтирана… Да, точно така – принтирана.
Вече всичко е възможно с 3D принтирането. Мислите, че тежи много килограми, но не. Всичко е само визуална опаковка. Добре дошли в 21-ви век!
Като начало, нека представим и какво е 3D принтирането. Ако трябва да извадим точното определение, то гласи: „3D принтирането е съвременна технология за печат на триизмерен твърд предмет с произволна форма с помощна на цифров модел. Реализира се като адитивен процес, като се нанасят последователни слоеве от материала, така че да оформат искания предмет.“
С други думи – можете да принтирате почти всеки предмет, който може да пипнете. Разбира се, ще обясним и в кои индустрии се използва най-често и какви са нуждите от 3D принтирането до този момент.
Като цяло, тази технология на принтирането започва още през далечната 1980-та година в сферата на разработка на продукти, визуализирането на данни, бързо направени прототипи. Но големият удар при 3D принтирането стартира след 2010-та година, когато нуждата става много наложаща особено в архитектурата, строителството, индустриален дизайн, автомобилостроене, авио промишлеността, машиностроенето и още много други сфери.
Как работи 3D принтера?
Представете си една къща. Тя се строи тухла по тухла, ред по ред, докато къщата не стигне до горе. Образно казано, 3D принтирането работи по същия начин – полага слой по слой от даден материал, докато изгради целия предмет. Материалите могат да бъдат доста разнообразни от смола, пластмаса, метал, дори и шоколад.
За да стигнем до „покрива“ на нашия предмет, ние редим слоеве. Те предварително са приготвени, като са нарязани компютърно със специален софтуер. Всеки слой е изключително тънък, което означава, че колкото по-висок е даден предмет, от толкова повече слоеве има нужда.
Материалите, които се използват, са под формата на нишка, която е навита на макара. Свободният край на нишката се поема от екструдера на принтера. Той придвижва материала, разтапя го и го полага върху основата, като се изгражда съответния слой. Така се нанасят слой по слой, докато предметът не бъде завършен.
И тъй като всичко е много техническо и е трудно понякога да си го представим, днес ще ви представим и реална история и процеса на изпълнение. Четете внимателно!
Сгратата на основно училище „Свети Патриарх Евтимий“ в град Велико Търново посрещна новата учебна година с точно такава чисто нова скулптура на своя патрон. Причината за изработката е 50 години от създаването на училището.
През всичките години от създаването на училището липсва най-важното – скулптура на Свети Патриах Евтимий. Една визуална изработка на бележития духовник би мотивирала младите ученици повече и би дала различен облик на училището. Така с оглед на 15-ти септември и 50-тата годишнината, основно училище „Свети Патриарх Евтимий“ решава да се обърне към професионалистите от 3Dbgprint и да създадат най-важния липсващ елемент на училището.
Стартира творчески процес.
Първо скулптур моделира „Патриах Евтимий“ с гипс.
Следва сканиране на обекта и изчивстване текстурно от грешките.
Тогава файлът се подава на професионалистите от 3Dbgprint, представители на холандската фирма Builder за България.
Те трябва да направят най-важната част – принтирането.
Изборът на 3D принтер пада върху широкомащабният Builder Extreme 1000.
3D принтерът се използва предимно за принтиране на прототипи, различни инструменти, произведения на изкуството, модели, реквизити и статуетки. Той е „малкия брат“ на Builder Extreme 1500 и Builder Extreme 2000.
Характерното при всички тях е, че не са десктоп принтери. Това са принтери всичките над 1 метър високи за големи прототипи.
Такива принтери се използват в автомобилната индустрия, в авио-индустрията, в киното, музеите, изкуството, архитектурата и други. Звучи доста внушително!
Преди старта на принтирането е редно да се реши и каква ще бъде плътността на обекта, в случая на „Патриарх Евтимий“. Ако обектът няма механично натоварване, той се прави на минимална плътност. В случая „Патриарх Евтимий“ наистина изглежда масивен, но е направен на минимална плътност. Не е нужно вътре целия да бъде плътен.
След уточняване на всички детайли, следва принтиране и предаване за постобработка на самия скулптур. Обектът е принтиран на отделни части.
След това е асемблиран от 3Dbgprint.
Целият творчески процес от скулптурата, през сканирането, принтирането и постобработката трае само 7 дни. Добрата новина е, че само за 7 дни работа вече целия колектив и ученици на основно училище „Свети Патриарх Евтимий“ ще могат да се наслаждават на прекрасната скулптура. Честито и на добър час!
Източник: 3Dbgprint