Донякъде е трудно човек да повярва, че през тази година се навършват цели 30 години от деня, в който Чарлз Хъл от 3D Systems Corp. създаде първият работещ 3D принтер.
Дълго време на 3D принтерите се гледаше като на високотехнологична екзотика, цените им бяха астрономически и те намираха приложение основно в сферата на архитектурата, промишления дизайн и създаването на прототипи. С малки изключения, използваните материали бяха различни видове полимери.
Какво обаче се случва днес?
С развитието на технологията през 21 век цените на тези съоръжения стават все по-достъпни. Приложението им излезе от рамкките на лабораториите и дизайнерските ателиета и навлезе в почти всички индустрии. В палитрата на използваните материали освен пластмаси се включиха редица нови такива. Днес триизмерни обекти се изработват от пясък, метал, билогично мастило и даже…шоколад.
Появиха се високо производителни принтери, които се използват директно за производство на детайли.
3D_printer_slm_prototype_01 SONY DSC
Сякаш изведнъж времето се забърза и технологията в последните години започна да се развива с неподозирани темпове.
В редица машини днес вече се вграждат компоненти и детайли, изработени от метал посредством триизмерен печат. Такива детайли навлязоха дори в сектори, като самолетостроене и космонавтика. През август 2013 година NASA демонстрира ракетен двигател, частично изработен от принтирани елементи. Само четири месеца по-късно, през декември 2013 година, британски изстребители Торнадо с вградени на борда метални детайли, произведени чрез 3D печат, проведоха успешни полети.
Как обаче ще повлияе всичко това на леярската индустрия?
Дали ще даде нов тласък на развитие, премахвайки редица ограничения?Дали ще позволи производство на по-сложни изделия, с по-къси срокове и по-висока рентабилност?
Накратко, дали можем да очакваме, че директното производство на метални обекти чрез 3D печат ще заеме своето място в индустрията, редом с останалите традиционни отрасли, или напротив – ще обрече на забвение един от най-древните производствени методи, използван от човечеството повече от 6000 години?
Трудно е да се даде категоричен отговор на този въпрос…
източник: foundrybg.wordpress.com