В днешната статия на 3DBGPRINT ще ви запознаем с начини, чрез които да подобрите 3D отпечатването
Пазете 3D материалите сухи
Опитвали ли сте да променяте настройките на своя 3D принтер за по-добри резултати?
Повече материал, по-малко топлина или по-висока скорост? Получавате ли детайли с грапави повърхности, с много нишки или изтичане или дори запушвания в топлинния прекъсвач или дюзата?

Часовете на отстраняване на неизправности и обърканите разпечатки могат да бъдат избегнати – просто като изсушите вашия материал.
Всички нишки са хигроскопични, което означава, че абсорбират влагата от околната среда, което води до разграждане на материала.
Особено PETG, TPU и найлон бързо абсорбират влагата, което значително ще намали качеството и здравината на 3D печат. Дори PLA абсорбира влагата с течение на времето и ще има голяма полза от изсушаване.

Как да избегнем запушване на дюзата при 3D печат?
Влакнестите материали често са по-хигроскопични от обикновените. Те могат да се надуят много, променяйки диаметъра си, което в крайна сметка може да доведе до запушване по време на печат. Това е по-изразено при принтери в стил Боуден без двойни екструдиращи зъбни колела. Екструдер в стил Bondtech с директно задвижване винаги е добра инвестиция, която ще помогне за значително намаляване на тези проблеми.

Чувствителни към влага нишки.
Материали като TPU, найлон и PETG на add:north са проблемни нишки за печат, когато са влажни.
Типичните признаци на влага в PETG са повишено изтичане и слаби отпечатъци. Пълният с въглеродни влакна PETG като Rigid X също може да доведе до запушвания, когато е твърде влажен, увеличавайки диаметъра си.
Влажният найлон често се забелязва доста лесно поради пукащия звук, който издава, излизайки от дюзата.
Свойствата на TPU, когато е влажен са подобни на найлона, с пукащи звуци, което води до грапави повърхности на готовите детайли и разпечатки с лошо качество.

Пазете филаментите сухи!
Ето няколко прости правила, с които да се придържате, когато става въпрос за успешен 3D печат
- Винаги съхранявайте нажежаемата жичка на дюзата (когато не се използва) в затварящата се торбичка с включения десикант.
- Ако получите незадоволителни резултати при печат – първото нещо, което трябва да направите е да изсушите филамента и да отпечатате повторно вашия обект. (Ако все още имате проблеми, тогава можете да погледнете настройката принтер за по-добри резултати.)
- Ако нишката на филамента е влажна, изсушете я за 5-6 часа в подходяща сушилня. Някои потребители постигат страхотни резултати с модифициран дехидратор за храна. Внимавайте при използване на конвенционална фурна, защото е трудно наистина да се регулира такава ниска температура и ще рискувате да разтопите нишката, вместо да я изсушите.

Например, получихме отлични резултати с помощта на сушилня FilaDryer S2 от фирма SUNLU.
С лесно задаване на правилната температура и време с помощта на предварително зададени настройки. Работи чудесно за материал найлон, който трябва постоянно да се суши по време на печат. FilaDryer S2 е достъпна и е добра опция, ако сравните функциите и свойствата на различни сушилни.
Източнки: add:north